Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (5 Votes)

2013-10-08 1524Оксфордското издателство „Regnum Books International“ в рамките на поредицата „Regnum Edinburgh Centenary Series“ посвети новото си издание на темата „Православното виждане за мисията“. Уникалното в случая е, че за пръв път от много десетилетия насам в един сборник се появяват трудове на православни мисиолози във връзка с мисионерското движение от най-ново време (от началото на 20 в. насам) и разкриващо православното богословско виждане за мисията на Църквата.

На страниците на изданието читателят може да намери информация за историята на православното мисионерско служение и за съвременните виждания за православната мисия през 21 в. Първата част представя трудовете на изтъкнати богослови от близкото минало, като о. Георги Флоровски, о. Йоан Майендорф, Никос Нисиотис, о. Йон Бриа, а също и на известните съвременни православни богослови Тирански и на цяла Албания архиеп. Анастасий (Янулатос), Пергамски митр. Йоан (Зизиулас), митрополита на планина Ливан Георгий (Ходр), о. Емануил Клапсис, проф. Петрос Василиадис, д-р Атанасиос Папатанасиу, д-р Панделис Калайдзидис и др.

Във втората част на книгата са публикувани десет статии на известни съвременни мисиолози, които разсъждават върху различни аспекти на православната мисия и нейната практическа реализация в отделни страни и региони на света.

Книгата представя класически съчинения върху православието и неговата мисия, като „Същността и задачите на Църквата“ на о. Флоровски, „Свидетелството и служението на източното православие за благото на едната неразделена Църква“ на Н. Нисиотис, „Православната мисия в миналото, в днешно време и в бъдеще“ на архиеп. Анастасий и „Единството на Църквата и единството на човечеството“ на о. Майендорф. Тук ще намерим и „Литургия след литургията“ на о. Йон Бриа. От съвременните православни богослови и мисиолози внимание заслужават трудовете на проф. Василиадис – „Богословски основания на мисията: православно виждане“, на еп. Гееваргезе Мор Курилос – „Мисията като литургия преди литургията и като диспут“ и на колектива от автори о. К. М. Джордж, П. Василиадис, Ники Папагеоргиу и Никос Димитриадис, които в труда си „Мисията сред друговерците: православно виждане“ представят редица важни аспекти на православната мисия в различен социален и религиозен контекст.

Седемнадесетото издание на поредицата „Regnum Edinburgh Centenary Series“ бележи нов период в отношенията между християнските богослови и мисиолози в днешно време, когато западната богословска мисъл и нейните издания все повече търсят и се нуждаят от православно осветляване на редица въпроси на християнското учение и практика, включително тези на християнската мисия. Издаването на този том е едно от доказателствата за известно запълване на тази празнина в християнското богословско наследство. Същевременно трябва да се отбележи, че приносът на православните богослови и мисиолози все още е „капка в морето“ в сравнение с огромния брой трудове и научни постижения в областта на мисиологията от страна на западните богословски школи. Трябва обаче да се спомене и фактът, че и представители на българското богословие, работещи в областта на православните мисиологични изследвания, публикуват свои трудове в поредицата на „Regnum“ (например, в четиринадесетото издание: Мисионерска духовност и автентично следване на Христа) и в други западни мисиологически трудове и поредици.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/xyfqa 

Разпространяване на статията: