Мобилно меню

4.2 1 1 1 1 1 Rating 4.20 (5 Votes)

Donor CardРуската православна църква изрази официално становище относно проекта за федералния закон за донорството. То беше публикувано на официалния сайт на Московска патриаршия. В него Руската църква предлага в закона да залегне презумпцията за несъгласие на починалия да стане донор, за да не се нарушава принципът на свободата на жертвата, каквато се явява даряването на органи. За сметка на това трябва да се води разяснителна кампания сред хората, за да могат те приживе да заявят съгласието си да станат донори. По-конкретно в становището се казва:

"Руската православна църква отдавна е формулирала своето отношение към посмъртното и приживе вземане на органи за трансплантация. През 2000 г. Архиерейският събор прие Основи на социалната концепция на Руската православна църква. В този документ ясно се казва, че изполването на органи без съгласието на човека е нарушаване на човешката свобода".

РПЦ не приема в закона да залегне презумпция за съгласие за вземането на органи на починалия с цел да се увеличи броят на транплантациите: "Господ е създал човека свободен. Принципът на жертвата не бива да бъде принудителен. Любовта - а истинската любов се съдържа в жертвата - може да бъде само свободна", подчертават авторите на заявлението.

Като цяло РПЦ одобрява желанието на човека да пожертва част от своето тяло заради ближния. Но изразява загриженост за това, че законът не предписва ясно как именно лекарите ще получават съгласие за трансплантация. Докато е жив, по правило, човек не се замисля за такива проблеми, тоест налага се накрая решението за даряването на органи да вземат неговите близки след смъртта му. Но как могат родителите на загинало дете да вземат такова сложно решение в състоянието, в което се намират в този момент - нима могат трезво да обмислят ситуацията?! Освен това законът позволява да се взема разрешението само на единия родител - а ако другият не е съгласен?

"Ако човек умира, в течение на един час лекарите трябва да съобщят за смъртта му на близките. Но ако лекарите не успеят да се свържат с тях, човек става донор (според така предложения закон). Жената трябва да се обади по телефона в болницата или в писмена форма да оформи своя отказ да бъдат взети органите на мъжа й. Обаче остава неясно какво да се прави, ако телефонът в болницата не отговаря, а жената е далеч и не може да стигне за 2 часа до болницата? Ако пък е в болницата, остава непонятно, къде ще търси нотариус през нощта, ако се наложи писмено да оформя документ за несъгласие?".

За да се избегнат подобни ситуации, от РПЦ предлагат да се узакони презумпцията за несъгласие на човека за трансплантация на органи и едновременно с това да се проведе разяснителна работа с населението - да се призовават хората към доброволно донорство.

Именно с такъв призив завършва изявлението: "От името на Руската православна църква се обръщаме към всички граждани на Русия и молим да изразят доброволно съгласие за посмъртно вземане на органи за трансплантация. От вашето решение може да зависи нечий живот".


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/xqphr 

Разпространяване на статията: