Мобилно меню

4 1 1 1 1 1 Rating 4.00 (4 Votes)

j1По повод честванията, посветени на годишнината от Миланския едикт, с благословението на Сръбския патриарх Ириней и на Св. Синод на СПЦ на празника на светите равноапостолни братя Кирил и Методий, 24 май 2013 г., в Православния богословски факултет в университета на Белград се проведе международна научна конференция на тема "Църквата по времето на св. император Константин Велики".

Началото й беше дадено след св. Литургия, отслужена в храма на Богословския факултет „Свети апостол и евангелист Йоан Богослов“. Литургията оглави Борисополският митрополит Антоний, ректор на Киевската духовната академия, в съслужение с Петерхофския епископ Амвросий (Ермаков), ректор на Санкт-Петербургската духовна академия, свещеници и дякони. Присъстваха преподаватели и студенти от факултета.

Научните сесии се проведоха в аулата на факултета. Приветствено слово при откриването на конференцията произнесе деканът на Богословския факултет протопрезвитер д-р Предраг Пузович, както и митрополит Антоний, епископ Амвросий, архиепископ Орландо Антонини, апостолически нунций в Белград, и др. Богословският факултет на Софийския университет беше представен от доц. д-р дякон Иван Иванов.

Работата на симпозиума беше разделен на две сесии и бяха изнесени следните доклади: Митрополит Антоний: "Миланският едикт - проблемът на историчността и тълкуването на съдържанието"; епископ Амвросий: "Миланският едикт в изследванията на руските църковни историци"; доц. дяк. Иван Иванов: "Литургия и молитва в Древната църква по времето на св. имп. Константин Велики“; проф. д-р Ричард Шнайдер: "Константин, не Евсевий: Църковната политика на неговите действия - закони, монети, сгради и др. - Последствията във връзка с православната еклезиология" и др.

На 25 май в присъствието на Бачкия епископ Ириней, професор във факултета и член на синода на СПЦ, беше подписано споразумение за научно сътрудничество между Богословския факултет в Белград и Киевската духовна академия. Такъв договор бе подписан и между Православния Белградски богословски факултет и Санкт-петербургската духовна академия. Договорът предвижда по-тясно сътрудничество в областта на научния обмен, обмена на преподаватели и студенти от магистърска и докторска степен, участие в конференции и др.

След приключването на конференцията участниците се поклониха на гроба на блаженопочиналия сръбски патриарх Павел и посетиха важни за църковната и културната история на Сърбия места в областта на Белград и Ниш.

j3

j2


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/xh38x 

Разпространяване на статията: