Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (4 Votes)

2к

През тази година тържествата в Москва за Деня на славянската писменост и култура на 24 май ще съдържат както традиционна част, така и нещо ново, небивало досега. За това съобщи председателят на Синодалния информационен отдел Владимир Легойда на прес-конференция, посветена на предстоящия празник.

Първата, църковна част на празника, включва литургия в Успенския събор в Кремъл, литийно шествие до паметника на св. Кирил и Методий на Славянския площад и молебен. Но даже в тези традиционни събития, оглавявани от патриарх Кирил, ще има нещо безпрецедентно, по думите на Легойда: очаква се в тържествата за Славянската писменост и култура да се включи Йерусалимският патриарх Теофил III.

Що се отнася до "светската" част на празника, то централно събитие ще бъде празничният концерт "Нашите любими песни" на Червения площад, в който ще вземат участие над 30 хора с 2000 участници. Огромни екрани ще предават изпълнението и текста на песните, така че всички желаещи на площада да могат да се включат. Музикалният празник ще завърши с общо хорово изпълнение на химна "Слався!" и заря. Организаторите пазят репертоара в тайна, но това ще бъдат всички любими на руснаците песни за възрастни и деца.

Владимир Легойда отбеляза също, че той е против празникът да се дели на църковен и светски. Той припомни, че от 1991 г. Денят на славянската писменост и култура е признат за държавен празник: "Този празник ни обръща към най-високите постижения на нашата култура и към бъдещето, което, както е известно, не е възможно без миналото... Стараем се да направим празника близък и разбираем за всички, а имената на св. Кирил и Методий да престанат да бъдат думи от учебника, а да се асоциират с живи хора". Според него формата, под която се поднася информацията, е особено важна особено за децата и младежите. "Смисълът на празника не е той да бъде нещо задължително, което си представяме, като чуем думата "мероприятие". Празникът трябва е интересен, ние очакваме много хора и искаме те да разберат за концерта на Червения площад".

Московският департамент за култура също е подготвил много прояви за столичани и гостите на града. На улиците ще има открити уроци по руски език и литературни четения, известни актьори ще четат руски стихове и проза, пред паметниците на поетите и писателите ще бъде представяно тяхното творчество.

Творческа акция на културния департамент ще демонстрира единството на славянската култура: на някои улици ще се появят само през този ден нови табели, където имената им ще бъдат изписани с кирилски шрифт на руски, украински, белоруски, сръбски и други славянски езици, се казва в съобщението на организаторите.

Йеромонах Павел (Щербачев), зам.председател на патриаршеския съвет по култура заяви, че азбуката, създадена от св. солунски братя Кирил и Методий, е приобщила славянския свят към великата гръцка култура и преди всичко към богослужебния език.

През тази година се навършват 1150 г. от Великоморавската мисия на св. братя. Освен в Москва големи чествания подготвят и в Чехия. 

На снимката: Паметникът на св. братя Кирил и Методий на Славянския площад в Москва


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/x4r9q 

Разпространяване на статията: