Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (10 Votes)

311На 102-годишна възраст на остров Крит, Южна Гърция, е починал бившият митрополит на Кисамос и Селини Ириней (Галанакис). Той е избран за митрополит на бедна епархия в северозападната част на острова с център градчето Кастели още през 1957 г. Сам той човек от народа, никога не забравил своя произход и преди всичко пастирския си дълг, митр. Ириней скоро става архиерей за пример на клир и народ в онези трудни за страната им години. След корабокрушение на ферибот през 1966 г., коствало живота на 240 критяни, митрополитът участва дейно в създаването на сдружението за пътнически превози по море, в което широко участват като акционери жителите на острова; митрополитът до своята смърт остава председател на управителния му съвет като гарант за народополезна дейност на дружеството, далече от каквито и да е „пазарни“ спекулации. Но след 17 години достойно архиерейство му се наложи да напусне епархията.

Остров Крит в църковно отношение е полуавтономна църква под юрисдикцията на Цариградската патриаршия. Затова през 1971 г., когато при автомобилна катастрофа в Западна Германия загина тогавашният митрополит на Цариградската патриаршия за Германия Яков, патриаршията премести митр. Ириней на неговото място (това събитие беше своевременно отразено в „Църковен вестник“ от същата година). Там митрополит Ириней продължи многоуспешната си дейност. Благодарение на неговото настояване западногерманската държава прие православното вероизповедание като „признато вероизповедание“, което донесе определени ползи както на гръцките православни имигранти, така и на всички останали православни там.

Епархиотите обаче от предишната му критска епархия не се примириха с отнемането на техния пастир и не престанаха да настояват пред Цариград да им върне митрополита. Това искрено желаеше и митр. Ириней. Затова през 1979 г., когато се оваканти старата му епархия, народът не прие новоизбрания митрополит (бяха заковали вратите на катедралния храм в Кастели, за да не бъде интронизиран нежеланият митрополит!) и настояваше да бъде върнат митр. Ириней. Наистина през 1981 г. той беше възстановен в старата си епархия на о. Крит при всенародно ликуване. На този пост митрополитът продължи да работи усърдно въпреки напредналата си възраст. Накрая през 2005 г. на 94-годишна възраст митр. Ириней помоли и беше освободен от дейно митрополитско служение.

Неслучайно по повод кончината му гръцкият министър на образованието, културата и религиите Константин Арванитопулос го определи като „един от най-значимите йерарси на Православието“. Ръководителката на партия „Нова демокрация“ Дора Бакояни пък изтъкна неговия принос в съпротивата срещу военната хунта в Гърция (1967-1974 г.).

Митрополит Ириней е сред основателите на Критската православна академия (т. е. център за богословска наука и църковна мисия), създадена с помощта на Евангелската църква в Германия през 1971 г. Преди няколко години беше създаден и музей „Митрополит Ириней Галанакис“, който освети и откри Цариградският патриарх Вартоломей през 2009 г.

Опелото на митр. Ириней беше извършено на Велики четвъртък в катедралния храм на Кастели.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/xd8cf 

Разпространяване на статията: