Мобилно меню

Нов компютърен вирус „Православие или смъртъ” се разпространява в Интернет

Написана от Иван Константинов.

4.46875 1 1 1 1 1 Rating 4.47 (32 Votes)

antivirusАвторите на компютърни вируси вече се интересуват и от религиозната тематика. Нов „православен” вирус се разпространява последната семица чрез спам, фейсбук и огромна „ферма” от „зомбирани” работни станции и сървъри в България, Русия и Гърция. От 3 дни сигнатурата на вируса вече влиза в базата от данни нa McAfee, а в момента на приключването на настоящия материал 38 от 68-те антивирусни програми в сайта virustotal.com умеят да разпознават зловредния код.

Поведението на червея е крайно екзотично. Веднъж превзел компютъра на жертвата, вирусът започва да сканира файловете в личните директории на потребителите и в кешовете на техните браузъри и да търси за текстове на следните трима православни автори: прот. Александър Шмеман, митр. Калистос Уеър и митр. Атанасий Лимасолски. Веднъж добрал се до подобен файл, вирусът изобщо не инвестира машинни ресурси да обработва текста, а директно заменя по-голямата част от него с текст на съответно следните трима автори: йером. Серафим (Роуз), архим. Рафаил (Карелин) и енциклопедиста Роман (Вершило). От оригиналните текстове остават само по няколко изречения, които изглеждат сякаш извадени от контекста.

Вирусът обаче не се ограничава с това. Ако заразеният компютър се използва от потребител, който влиза във Фейсбук, сводка за личните навици и присъствието в православни форуми се събира от специална резидентна (присъстваща постоянно в паметта на машината) услуга. Вирусът установява приблизителното местоположение на потребителя чрез стандартна геолокация на IP-адреса му. Веднъж седмично автоматично подготвен доклад за поведението на потребителя в социалната мрежа се изпраща по електронната поща до най-близкия епархийски архиерей (заедно с чинно приложено безопасно копие от вируса).

В настоящия момент от червея „Православие или Смъртъ” се оплакват най-много в митрополиите, защото освен че служителите им вече са успели да заразят с вируса всички компютри, пощите им всекидневно са заляти с ненужни и безинтересни данни от лично естество. „Всеки епископ ден след ден трябва да се оправя с множество досадници и доносници, които смятат, че няма по-важна задача от това да осведомяват архиерея си кой какво е казал и кой какво си е помислил. Това е част от тежкото ми бреме и мога да го приема, но сега за капак този вирус спамва с подобни неща и личната ми електронна поща!”, оплака се пред „Двери” митрополит Йосиф, като добави: „През последната седмица два пъти вече си сменям email адреса, променям и доставчика, а упоритият вирус пак ме намира!”

orthodoxyНе става ясно защо авторът на вируса твърди, че налага православието, а в същото време зловредният код атакува личния живот и религиозните възгледи точно на православните християни (вирусът е напълно толерантен към ислямски, ню-ейдж или атеистични автори). Още по-досаден е фактът, че при опит да се обнови антивирусната дефиниция на заразения компютър, вирусът показва страховит модален диалог „Обновленците вън!” и след 30 секунди излючва компютъра.

Потребителите на православни сайтове следва да проявяват разсъдителност, за да не се случи така, че обогатяването им с религиозна информация да доведе до трагични резултати. Православните християни, които не четат прот. Александър Шмеман, митр. Калистос Уеър и митр. Атанасий Лимасолски и съответно нямат такива автори на компютъра си, могат да не се страхуват за личната си информация. Тъй като обаче и тези потребители могат да се окажат пасивни разпространители на вируса, горещо ги съветваме да обновяват редовно антивирусната дефиниция на компютъра си. 4a3

Тази статия представлява сатирично произведение в духа на деня на шегата.  Всички събития, герои и прилики с реални лица или събития са напълно случайни. Честна дума.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/xux3a 

Разпространяване на статията: