Мобилно меню

3.3636363636364 1 1 1 1 1 Rating 3.36 (11 Votes)

200px-GavriilBelostok"Федерацията на еврейските общини в Русия" (ФЕОР) остро протестира пред ръководството на общоруския телевизионен новинарски канал "Росия 24". Преди няколко дни телевизията е представила "историята на детето Гаврило, което евреите жестоко убили".

ФЕОР съобщава, че става въпрос за "средновековна митология", която е довела до масови погроми срещу евреите, а самата Руска православна църква в миналото е опровергала истинността на историята няколко пъти, въпреки че момчето е канонизирано през 1820 г. и е вписано в календара като "Гавриило Белистокски".

Според народната легенда, Гаврило, роден през 1684 г. в губерния Гродно, "е откраднато през 1690 г. от дома на родителите си от еврейския лихвар Шутко и е зверски убит в Белисток", навръх Великден. Тялото е "захвърлено в полето", останало е неразложено, докато родителите не го намерили, "кучетата са го пазели от грабливите птици".

ФЕОР е изпратило писмото си освен до проправителствената телевизия, така и до Руския патриарх Кирил с молба да бъде дадено официално становище на църквата относно "мита" за Гаврило.

В официалните документи на Белоруската екзархия към Руската православна църква, където някога се е случила случката, не е отбелязано, кой е убил момчето. Обаче в църковните книги съществува "Служба на светия мъченик дете Гаврило, през лето Господне 1690 г., измъчен от евреите в град Белисток" (сега градът е на територията на Полша).

Телевизията остави историята на сайта си, изтривайки само факта, че детето е жертва на евреите.

Евреите в Русия вече почти година се занимават с въпроса за "пълното разяснение" за съдбата на момчето и в международни институции.

И в Римокатолическата църква имаше почти идентична история. Там става дума за светото момче Симонино от Трен, което е ритуално убито от евреите през 1475 г. на Великден. През 1965 г. Ватиканът заличи Симонино от списъка на светците, а историята определи като "злонамерена мистификация".

Източник: Агенция VIA

Превод Николай Шиндаров


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3apxf 

Разпространяване на статията: