Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (19 Votes)

20052012884На 20 май 2012 г. българите в Регенсбург, Бавария, започнаха със света литургия традиционното празненство в чест и памет на свети Методий. Регенсбург на брега на Дунава е единственото място в Германия, което не е спорно за историците, че свети Методий е бил там, защото в Регенсбург той е бил осъден от епископите на Пасау, Залцбург и Регенсбург и после изпратен на заточение (за мястото на което има различни мнения – б. р.). И така в българската православна църква в града в 10.30 ч. църковната камбана възвести началото на светата литургия в шестата неделя след Пасха, Неделя на слепия. Литургията беше отслужена от иконом Виктор Иванов-Цимер и новоръкоположения свещеник за град Регенсбург отец Йордан Пашев.

Неделята на слепия е едно символично съвпадение с честването на паметта на славянските просветители, равноапостолните Кирил и Методий, които като Христос са отворили очите на българите и всички славяни за Божието слово, дотогава проповядвано само на три езика - еврейски, гръцки и латински. Светите братя създали глаголицата и на нея записали първите славянски преводи на части от Библията. С това те сложили основата на създадената по-късно азбука от свети Климент Охридски, която той нарича кирилица в чест и памет на своя учител свети Кирил.

След светата литургия нашите отци в Регенсбург поведоха събралите се сънародници към паметната плоча на свети Методий - тази малка искрица, свидетелстващаза призантелността на българите в Регенсбург към великото дело на светите братя Кирил и Методий. По улиците на града прозвуча внушително химнът Върви, народе възродени“. На паметната плоча беше отслужен кратък благодарствен молебен с многолетствие за българския народ, а плочата беше украсена с цветя. 

20052012913Вече 27 години (от 1985 г. досега) този български символ (макар надписът на плочата да е на немски език) събира съотечествениците ни в Регенсбург в дните около 24 май (или на 24 май, ако се падне неработен ден), за да засвидетелстват своята признателност и съпричастност към грандиозното дело на светите братя.

Самата паметна плоча е отливка масивен бронз и е на немски език, тя говори за присъствието на духа на свети Методий в този дунавски град и за това, че делото му е запазено живо в душите и сърцата на народа ни. Една паметна плоча на български език да пази спомена за този велик нам светец все още няма. Това е един многогодишен проект с личния ангажимент на отец Виктор Иванов-Цимер, живеещ в Мюнхен, но въпреки постъпките му пред българското правителство и въпреки обещанията на бившия министър за българите в чужбина Божидар Димитров досега няма резултат. С пастирска загриженост отецът, който е наш свещеник за градовете Пасау и Регенсбург, е получил необходимите разрешения от местните власти за поставянето на такава плоча на български език, той съдейства за поставяне на подобна и на старобългарски език на мястото, където свети Методий и учениците му са били осъдени, но този път признателността е от католическата църква в града.

От 1980 г. светите братя Кирил и Методий бяха обявени и от Римокатолическата църква за светци-закрилници на стария континент, а от 2007 г. кирилицата е една от официалните азбуки в обединена Европа и на нея пишат и четат днес почти половин милиард от населението на земята. Наистина грандиозното дело на тези славянски апостоли пребъдва във вековете дори без признателността и уважението на силните за деня в България, чиято слава ще изчезне „яко дим” от лицето на земята, а онова, което остава, е болка и вяра, скътана дълбоко в душата и сърцето на народа ни.

 


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3aua6 

Разпространяване на статията: