Мобилно меню

4.8518518518519 1 1 1 1 1 Rating 4.85 (27 Votes)
1_83.jpg"Искам да ви призова за още по-големи усилия във възпитанието на децата, в това число и на невъцърковените, - каза Руският патриарх Кирил в обръщение към участниците в братска трапеза след св. Литургия в Богоявленския събор в Ногинск. - Необходимо е да намерим правилните начини и средства за работа с възрастните и особено с интелигентните хора, които може би по убеждения са православни, но по начин на живот стоят далеч от Църквата".

"Когато говорим за образованието на възрастните, трябва да помислим за създаването на някаква просветна система в рамките епархиите. Трябва да повишим градуса на интелектуалния и духовен живот в нашите активни енории и епархии". Такава форма на образование, според патриарха, може да бъдат тематични семинари с различна продължителност - от един ден до една седмица, "особено през летния период, на които да бъдат привличани образовани духовници, църковни и светски специалисти, с участието на младежи, заинтересовани хора, писатели, актьори, философи, политици".

"Защо, например, в енориите да не се раздават заедно със свещите програми на семинари, младежки лагери, при това не просто разпечатани на принтер, а илюстрирани, а професионално отпечатани брошури? Защо да няма разпечатани програмите на четирите църковни телеканала - "Спас", "Союз", "Глас" и "Радост моя", така че те да присъстват във всяка енория?"

Църквата има задължение да съдейства за възпитанието и образованието на народа, но сега тя категорични губи в информационната дейност, счита патриархът. Аудиторията на традиционната проповед в храма е силно ограничена, при това тя се води на специфичен език, малко убедителна е за съвременния човек, а в същото време за антицърковната пропаганда е ангажиран значителен ресурс.

"Срещу нас работи цяла индустрия - с тревога констатира предстоятелят на РПЦ. - Погледнете интернет: 10, 15, 20 хиляди блога работят против Църквата. Не знаем с колко пари се прави това, но факт е, че се хули Божието име. А ние се правим, че нищо не се случва. Така губим всичко. Защото нашата младеж не идва в храма, а стои в интернет - дори телевизия вече не гледа".  

"Ние нямаме време за губене, трябва активно да работим. Трябва да забравим обичайните си стереотипи: отслужи панихидка или молебен, вземи си паричките, кажи на всички "Спаси Господи" и отивай да спиш. Свърши това време, ако вас действително ви е грижа за Църквата. Ние трябва да се обръщаме към хората и извън богослужението, предавайки им своето разбиране за проблемите, нов поглед към обществото, а това означава, че ни чака работа".

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3kda9 

Разпространяване на статията: