Мобилно меню

4.8620689655172 1 1 1 1 1 Rating 4.86 (29 Votes)
1_76.jpgНеотдавна беше публикуван документът "За религиозно-образователното и катехизаторско служение в Руската православна църква", съобщава руският в. "Известия". Той е изготвен от Междусъборното присъствие на Руската църква. Предполага се, че скоро няма да бъде възможно да влезеш в храма и веднага да се кръстиш: ще е необходима подготовка, наричана на църковен език оглашение. Тя ще включва минимум две беседи и ще бъде задължителна за всички възрастни и деца над 12 години. "Недопустимо е да се кръщават хора, които не желаят да се подготвят за това", се казва в документа. Досега практиката показва, че ако в някой храм поискат от желаещите кръщение да прочетат Евангелието и да научат "Отче наш", те си тръгват и търсят друг храм или предлагат на отеца повече пари, само да не им губи времето и силите. Докато кръщението, предупреждават свещениците, е не само красив обряд, но и обет пред Бога, за изпълнението на който ще се наложи да отговаряме.

По време на подготовката свещениците или сътрудниците на храма, т. нар. катехизатори, ще разкажат за основите на християнската вяра и нравственост. Ще питат за мотивите за идването в църквата и ако майката иска да кръсти бебето си, "за да спи по-добре и да не боледува", то ще й обяснят, че с кръщението тя всъщност обещава, че ще възпитава детето във вярата. Също така новообърнатите ще разберат, че библейските заповеди отсега нататък ще бъдат за тях като "инструкция за изпълнение".

Документът на Междусъборното присъствие предвижда такива беседи и за желаещите да се венчаят.

Предстоятелят на храма "Всемилостив Спасител" Александър Иляшенко не е уверен, че две беседи преди кръщението са достатъчни - през първите векове на християнството подготовката е продължавала години. Според него плодовете на масовото кръщаване на хората след постсъветското освобождаване на църковния живот Църквата жъне и досега. "80% у нас заявяват, че са православни, но от тях само половината вярват в рая и ада, а в храма ходят 10 %. Причината е, че през 90-е години не беше възможно да се провежда катехизация. Ако човек не разбира, защо се е кръстил, той едва ли ще влезе втори път в църква".

В Руската църква се надяват благодарение на новите правила "формалните" християни да станат по-малко за сметка на съзнателните членове на Църквата.

"На никого няма да бъде отказвано кръщение - успокоява отец Александър, - но на мнозина ще бъде предложено да отложат тайнството и първо да разберат нещо за вярата. В документа е постановен един минимум, но ще се проявява гъвкавост. Старецът няма да учи наизуст молитви, а младият човек може да няма време за продължителни занимания. От тежкоболния няма да се изисква никаква подготовка заради страха от смъртта, но след оздравяването му той ще трябва също да се запознае с основите на вярата.

Преди кръщение свещеникът трябва да проведе с човека "покайно-изповедна беседа". Това все още не е тайнство изповед, но "ако човек е извършил смъртен грях, например изневерява на жена си, то той не бива да бъде кръстен, докато не обещае твърдо, че ще промени това. Ако не е готов за такава промяна, кръщението ще трябва да почака. Ами ако дойде някой криминален авторитет, свещеникът не бива да го кръщава без покаяние". 

Кръстниците на малки деца ще бъдат приканени да се изповядат и причастят преди кръщението, тъй като те поемат отговорността за кръстеното дете. 

Предполага се, че след разглеждането на поправките (а предложения за такива може да направи всеки в интернет) и обсъждането на пленума на Междусъборното присъствие документът ще бъде приет от Архиерейския събор и ще стане задължителен за всички храмове на РПЦ.

Междусъборното присъствие е комисия, създадена от поместния събор на РПЦ през 2009 г., с цел да следи за осъществяването на решенията на събора в диоцеза на Московската патриаршия. Глава на комисията е Московският и на цяла Русия патриарх Кирил.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3a9wf 

Разпространяване на статията: