Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (17 Votes)
Посрещането на св. ПоясВ Русия беше занесена за поклонение една от най-големите светини на Света Гора - честният Пояс на Пресвета Богородица, който се съхранява във Ватопедския манастир. Светинята пристигна в Санктпетербург в четвъртък, където беше посрещната лично от министър-председателя Владимир Путин и вицепремиера Дмитрий Козак. Специално за руския самолет, с който реликвата беше откарана в Русия, гръцките авиодиспечери направиха изключение и допуснаха полета на самолета в деня на национална стачка. Поясът на св. Богородица, чрез когото хиляди семейства са изпросили от Бог рожба, ще обиколи различни градове и ще бъде върнат на Света Гора на 23 ноември.

Светинята се изнася за първи път от Гърция от 200 години и е съпроводена от 20 атонски монаси. Инициативата за това е на руския фонд "Св. Андрей Първозвани" и неговия президент Владимир Якунин. Игуменът на Ватопед архим. Ефрем каза на пресконференция, че светинята напуска Св. Гора обикновено един път годишно и се изнася за поклонение в някой гръцки град. Такива молби са пристигали и от други страни като САЩ, Румъния и други, но досега Ватопедският манастир винаги е отказвал. Изключение са направили само за Русия.

В Петербург светинята е поставена за поклонение в Казанския храм на Новодевическия женски Воскресенски манастир, където ще остане до 24 октомври. Опашката от желаещите да се поклонят и изпросят помощта на Божията майка е дълга повече от километър, а храмът е отворен денонощно. След това Честният пояс ще бъде занесен в Екатеринбург, Норилск, Владивосток, Красноярск, Нижний Новгород, Дивеево, Саранск, Ростов на Дон, Килининград, Москва.

Поясът на св. Богородица се съхранява в специален кивот. Според преданието до него в детската си възраст се е докосвал Самият Христос. Преди смъртта си св. Богородица дарила пояса си на йерусалимски вдовици. Реликвата се пазела и предавала от поколение на поколение. По-късно поясът бил донесен в златен кивот в Халкопратийската църква в Константинопол, където се намирал до падането на града под османска власт. Сега части от него се съхраняват във Ватопедския манастир на Света Гора, в манастира Троодитиса в Кипър и във Влахернската църква в Грузия.
1_27.jpg

DETAIL_PICTURE_634976.jpg

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3a99a 

Разпространяване на статията: