Мобилно меню

3.9230769230769 1 1 1 1 1 Rating 3.92 (52 Votes)
Вчера в Бард-колеж, щата Ню Йорк, САЩ, започна 66-ият годишен конгрес на учените-новозаветници, обединени в Световното дружество за новозаветни изследвания (Studiorum Novi Testamenti societas - SNTS). Новият президент на дружеството, проф. д-р Арманд Пуич-и-Тарех от университета в Таррагона, Каталония, Испания, откри конгреса с лекция за проявата на Христовата слава като Син Божий при Преображението Му на планината. С това той отдаде почит и на настъпващия Господски празник, отбелязван от Църквата на 6 август.

Около двеста учени от всички континенти в продължение на четири дена ще изнасят доклади и ще провеждат обсъждания по въпроси от всички области на новозаветната наука – както по Въведение, така и по Тълкувание на Новия Завет. В рамките на програмата освен президентската лекция са предвидени още 4 основни 60-минутни доклада, 16 други доклада по 30 минути и 51 семинарни доклада, които ще се прочетат в 17 работни групи. Всеки доклад се обсъжда основно и се представят всички становища по темата.

Работата на конгреса се провежда на трите официални езика на дружеството – английски, немски и френски, без превод. Тези срещи на специалистите по Свещено Писание на Новия Завет се осъществяват всяка година в различна страна, като се организират от университетите-домакини. Разноските за участие са за сметка на самите участници. Световната икономическа криза, която засегна и САЩ, намали наполовина участниците тази година в сравнение с миналата, когато в Берлин се събраха 400 учени.

Българската новозаветна наука е представена от проф. д-р Иван Желев Димитров от Богословския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски”, който е член на дружеството над 15 години, както и на комитета за Източна Европа, който организира и поддържа в региона две специализирани библиотеки по Библеистика – в Санктпетербург и в София. На заседанието на този комитет проф. Димитров е докладвал тази година, че съвременната библеистична литература в софийската библейска библиотека е стигнала числото 8500 тома. Това е дало като резултат и изготвянето на няколко висококачествени дисертации по Стар и Нов Завет у нас през последните 3-4 години.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3kdk4 

Разпространяване на статията: