Мобилно меню

4.8333333333333 1 1 1 1 1 Rating 4.83 (12 Votes)
2517783135_d4dd7de6de_z.jpgВ бившия дворец на Баварските крале в Мюнхен, където сега е разположен музеят „Резиденция”, откриха мощи на св. Елисавета, съпруга на свещеника св. пророк Захария и майка на св. Йоан Предтеча. Мощите се намират в залата на музея, наречена „Reliquienkammer”, където са изрожени реликварии от периода ХІV –ХVІІІ в., дело на майстори от Аугсбург и Мюнхен. Реликварият съдържа част от мощите (вероятно от главата) на св. Елисавета. Те лежат върху възглавница от кадифе, обшита с перли. Реликварият е дело на мюнхенски майстори от периода 1590-1640 г.

Реставраторите разбрали, че мощите принадлежат на св. Елисавета, когато разчиствали латинския надпис от металната табелка на реликвария. Как са се появили мощите на св. Елисавета в Мюнхен все още не е напълно проучено, но се знае, че са били пренесени в столицата на Бавария от Рим в края на ХVІ в.

В селцето Евен–Сапир, недалеч от Йерусалим, през 1911 г. е построен францискански манастир, на чиято територия се намира пещерата, в която по предание св. Елисавета се укривала от войниците на Ирод заедно със своя син св. Йоан Предтеча. По предание на територията на манастира се намира и гробницата на св. Елисавета.

Има също така сведения, че св. Елисавета умира през 22 г. от Р.Хр. в Хеброн. От свидетелството на Йоан Фока научаваме, че през 1185 г. мощите на св. Елисавета и св. Захария са се намирали в църквата "Св. Йоан Предтеча" в Севастия – построена на мястото на тъмницата, в която бил затворен св. Йоан преди мъченическата си смърт. Липсват обаче сведения, как и при какви обстоятелства са пренесени в Рим. Твърде вероятно е, както много от безценните мощи на източни светци, намиращи се днес на Запад, да са били пренесени там от кръстоносците.

За съжаление, в прерогативите на администрацията на музея в Мюнхен не влиза изучаване историята на появата на св. мощи в реликвариите, които тук се разглеждат само като произведения на ювелирното изкуство.

Колекцията от християнски реликварии „Heiltümer” в музея възниква през епохата на Контрареформацията. Началото й се полага от Баварския херцог Вилхелм V Благочестиви през 1577г., който получава благословение за това си увлечение от папа Павел V (1476-1559). Синът на Вилхелм V, кралят на Германия Максимилиан І значително разширява колекцията. Сега тук се намират 60 реликвария с мощи, повечето от които днес трудно могат да бъдат идентифицирани поради липсата на каквито и да е указания или документи. В двореца има също реликварий, на който пише, че вътре се намира главата на св. Йоан Кръстител (на снимката). Както е известно, над 10 църкви и музеи по света претендират, че притежават тази светиня.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3axap 

Разпространяване на статията: