Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (16 Votes)
1_37.jpgГлавата на Синодалния отдел за религиозно образование и катехизация Зарайски епископ Меркурий счита за недопустими "крайностите" в преподаването на "Основи на православната култура" на "клинично въцърковени" хора. "Това е истинска беда. Такива хора, веднъж приели вярата, започват да ходят на църква, после посещават няколко курса  - и променят живота си по един доста своеобразен начин: обличат се от главата до краката в черно, слагат на главите си кърпи и решават, че са длъжни да разкажат на децата, че всичко в живота е грях - вероятно, изхождайки от своя печален доцърковен опит", каза епископ Меркурий в интервю за сп. "Тома".

Според него даже ако тяхната лична житейска мотивация е оправдана, "те не бива да се допускат до децата": след общуване с "клинично въцърковени" хора "детето цял живот ще счита Църквата за затвор и казарма".

"Условие за нормалното възпитание са свободата и отговорността. Свобода без отговорност е разпуснатост, а отговорност без свобода - робство. Затова сме длъжни да научим детето на прави свободен избор. Именно такава задача стои пред Църквата и училището днес", счита представителят на Московската патриаршия.

В същото време той призова за въздържание и от другата крайност, "а именно, когато на педагога му е все едно кой е Христос, а преподава "Основи на православната култура", тъй като това е "път наникъде". "Въпреки че, разбира се, е възможна ситуация, когато и невъцърковен човек, но порядъчен, започва да преподава духовно-нравствена дисциплина. Той се задълбочава в това, което открива за себе си, нещо чувства, размишлява: "Трябва да прочета още нещо за това.." И така започва процесът на неговото въцърковяване", счита епископ Меркурий.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3a34u 

Разпространяване на статията: