Мобилно меню

4.5789473684211 1 1 1 1 1 Rating 4.58 (19 Votes)
1_35.jpgОт 16 февруари група турски и японски учени ще започнат изследване на храма „Св. София”, резултатите от което могат да доведат до ограничаване достъпа на туристи до църквата. Досега многократно са били изказвани предположения, че въздухът, издишван от многохилядните посетители, повишава прекомерно влажността и това влияе отрицателно на стенописите. Новото проучване ще има за цел да провери доколко тези предположения са основателни. В случай че учените успеят да докажат, че големият брой посетители влияе отрицателно на стенописите, ще се наложи посещенията да бъдат ограничени. През миналата 2009 г. храмът "Св. София" е бил посетен от над 2.5 милиона души, което е своеобразен рекорд.

С цел опазването на храма, който е национален музей, в момента също действат редица ограничения, едно от които е забраната за снимане. Според в. Hurriyet повишената влажност, която вероятно застрашава храма, може да бъде резултат не само на човешкото дишане, но и от многобройните канали и цистерни (виж тук), които се намират непосредствено под пода на църквата или са свързани с нея. От 1992 г. в храма тече мащабна реставрационна програма, след като "Св. София" беше включена в списъка на ЮНЕСКО на обектите със световно културно значение. По време на тези реставрационни работи бяха открити множество неизвестни досега стенописи и мозайки.

"Св. София" (събор на Божията Премъдрост) е построена в периода 532-537 г. по заповед на император Юстиниан І от архитектите Исидор Милетски и Антим Тралски. В продължение на близо едно хилядолетие тя е била най-голямата църква в света. Куполът на храма има диаметър 31 метра и представлява едно ненадминато произведение на строителството. Едва през ХVІ в. църквата "Св. ап. Петър" в Рим ще се сдобие с по-голям купол – с диаметър 42 метра.

През 1453 г. след превземането на Константинопол от турците "Св. София" е превърната в джамия. Около нея са били издигнати четири минарета, а стенописите и мозайките на храма са били замазани с мазилка, която е спомогнала за тяхното отлично съхраняване до днес. От 1935 г. с указ на първия президент на Турция Кемал Ататюрк "Св. София" става музей, а от 1992 г. влиза в списъка за световното културно наследство на Юнеско.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3a346 

Разпространяване на статията: