Мобилно меню

4.6 1 1 1 1 1 Rating 4.60 (5 Votes)
1_94_thumb.jpgEдинадесетото заседание на Смесената международната комисия за богословски диалог между Православната църква и Римокатолическата църква се състоя в кипърския град Пафос - град с богата история, приел трима апостоли - Павел, Варнава и Марк. Срещата се проведе от 16 до 23 октомври 2009 г. при братското и щедро гостоприемство на Православната църква на Кипър.

Присъстваха 20 католически представители. Някои са били възпрепятствани на участват. Бяха представени всички  православни църкви с изключение на Българската патриаршия, а именно Вселенска патриаршия, Александрийска патриаршия, Антиохийска патриаршия, Йерусалимска патриаршия, Московска патриаршия, Сръбска патриаршия, Румънска патриаршия, Грузинска патриаршия, Кипърска църква, Гръцка църква, Полска църква, Албанска църква и Църквата на Чешките земи и Словакия.

Комисията работи под ръководството на своите двама съпредседатели, кардинал Валтер Каспер и Пергамски митрополит Йоан, подпомагани от двама секретари -  Сасимски митрополит Генадий (Вселенска патриаршия) и монсеньор Елевтерио Фортино (Папски съвет за насърчаване на християнското единство).


На откриването в събота, 17 октомври, участниците в Комисията бяха топло приветствани от домакина - митрополита на Пафос Георги, който подчерта значението на провеждането на заседанията в този апостолски град, известен със своята история не само на острова, но и в целия християнски свят.

На 17 октомври католическите членове отслужиха евхаристия в католическата църква на Светия Кръст в Никозия, ръководена от кардинал Валтер Каспер, в присъствието на православните участници в комисията. В своето слово той изрази благодарността на Римокатолическата църква към Кипърската църква и особено към митрополита на Пафос Георги за щедрото му гостоприемство и подчерта, че духът на смирение и любов преобладават в работата на Смесената комисия, наблягайки да думите на Господ: „Който иска да е пръв между вас, нека бъде роб на всички” (Марк 10:44).

В неделя, 18 октомври, православните членове отслужиха божествена архиерейска литургия в храма „Св. Богородица Явленная” в Никозия, ръководена от Негово Блаженство архиепископа на Кипър Хризостом ІІ и в присъствието на католическите членове.
 
Архиепископът подчерта в словото си: „Заедно с другите православни църкви заявяваме нашето непоклатимо придържане към установените основни стълбове на църковната съвест през първото хилядолетие от историческия живот на Църквата. Вселенските събори и многото отци на първото хилядолетие са гаранция за автентичното богословско тълкувание на божествената икономия в Христос, както и за истинското й живеене от верните в тайнството на Църквата, в което под ръководството на Светия Дух се разширява непрекъснато като живо присъствие на Иисус Христос в света до края на времената”.

След това съпредседателите кардинал Валтер Каспер и митрополит Йоан Пергамски заедно със Сасимски митрополит Генадий и кардинал Леонардо Сандри, митрополита на Констанция Василий и архиепископ Роланд Минерат бяха посрещнати в президентския дворец от президента на Кипър Негово Превъзходителство Димитрис Христофяс, който изрази надежда за продължаването на този важен диалог в един свят, все още разделен, както е разделен и Кипър, като изрази пожелание за напредък към възстановяване на общението между двете църкви.

Членовете на комисията посетиха византийския музей и имаха официален обяд в архиепископията, даден от Негово Блаженство архиепископ Хризостом. Следобедът на същия ден участниците посетиха метоха на манастира Кикос и бяха посрещнати много топло от игумена митрополит Никифор, както и от митрополита на Тамасо и Орини Исайя. По-късно вечерта митрополит Василий беше домакин на официална вечеря в неговата митрополия в Паралимни. През седмицата членовете имаха възможност да посетят манастира „Св. Неофит” и археологически обекти, свързани с апостол Павел.

През първия работен ден на срещата, както е прието, римокатолическите и православните членове заседаваха отделно, за да съгласуват дейността си. На срещата на православните бяха обсъдени освен всичко друго и негативните реакции към провеждането на диалога в определени православни среди, които единодушно се оцениха като напълно неоснователни и неприемливи и предоставящи невярна и подвеждаща информация. Всички православни членове на комисията потвърдиха, че диалогът продължава с решението на всички православни църкви и се води с вярност към истината и преданието на Църквата.

На своята среща римокатолиците разгледаха проекта на текста като добра основа за работата и потвърдиха намерението си да продължат диалога в дух на взаимно доверие и в послушание към волята на Господ.

Според решението на предишната среща в Равена през 2007 г. комисията проучи темата „Ролята на епископа на Рим в общението на Църквата през първото хилядолетие” въз основа на проектотекст, подготвен от съвместната координационна комисия, която се срещна в гр. Свети Николай (Агиос Николаос - б. р.) на остров Крит през изминалата година. По време на пленарното заседание комисията внимателно разгледа текста и нанесе корекции, допълнения и промени. Взе се решение работата по текста да продължи през следващата година, като се свика ново заседание на Смесената комисия. Решение за окончателен текст не е прието, така че всеки разпространяван такъв е невалиден.

Домакин на 12-та пленарна среща ще бъде кардинал Кристоф Шонборн във Виена, Австрия, от 20 до 27 септември 2010 г.

11-та среща завърши с православна вечерня в катедралата „Св. Теодор” в Пафос, последвана от прием, даден от митрополит Георги.
 
Срещата на Смесената комисия премина в дух на приятелство и сътрудничество. Членовете на комисията високо оцениха гостоприемството на Кипърската църква и призоваха за молитвите на вярващите за продължението на диалога.

Пафос, Кипър, 22 октомври 2009 г.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3apdy 

Разпространяване на статията: