Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (10 Votes)
1_9.jpgСрещата на Смесената комисия за богословския диалог между Православната и Римокатолическата църква, която се проведе в Кипър, не завърши с подписването на общ текст. Участници в заседанията нарекоха дебатите "болезнени". Комисията не можа да обсъди всички точки от предложения текст за "Ролята на римския епископ за единството на Църквата през първото хилядолетие" и затова темата остава отворена за обсъждане до следващата среща, която ще се проведе във Виена през септември 2010 г. Дискутиран беше текст от 13 страници в 32 параграфа. "Трудностите бяха много, затова и разговорите се движеха с бавно темпо", заяви за Аmen.gr участник в комисията. "Бяха обсъдени само половината параграфи. Забавянето се дължеше на различното тълкувание, което участниците от двете страни даваха на становищата в текста, но и на различната позиция на отделни представители на православните автокефални църкви по определени въпроси".

Смесената комисия за богословския диалог разглежда въпроса за ролята на Римския епископ през първото хилядолетие през четири призми:

1. Римската църква като "първа между поместните църкви на Изток и Запад".
2. Епископът на Рим като наследник на апостол Петър.
3. Ролята на римския епископ в периодите на кризи на църковната общност.
4. Влиянието на небогословски фактори.

Източник на гръцката агенция коментира резултатите от срещата като доказателство срещу "твърденията, че православните представители правят отстъпки и компромиси" в диалога.

Православният секретар на комисията митрополитът на Сасима Генадий (Цариградска патриаршия) заяви, че работата върху проектотекста е била напрегната, но не е успяла да приключи. Той заяви също, че православните участници в комисията изразяват съжалението си за негативните реакции срещу срещата от страна на местни християни. Освен това той беше категоричен, че "диалогът продължава върху здравите основи на истината и преданието на Православната църква". Архиепископ Иларион Алфеев от своя страна също отхвърли категорично твърденията, че православните участници предавали православието. "В този момент от диалога не говорим за единството между православни и католици, а за разликите между нас самите", обясни своя поглед върху проведените дискусии архиепископ Иларион.  

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3apdf 

Разпространяване на статията: