Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (8 Votes)
За 100 хиляди лева по програма „Красива България” в курортното село Баните, Смолянско, сега се извършват строителни дейности в двора на църквата „Св. Богородица”. Това са втори транш средства по проект на общината, защитен заедно с църковното настоятелство като партньор. Оформя се вертикалната планировка на двора на църквата, изгражда се стълбищен подход, паркинг и място за отдих с беседка и чешма. В проекта е включено и осветление на района. Преди три години пак по „Красива България” с проект на общината беше направена нова дограма, външно фугиране на стените и други подобрения за над 80 хил. лева. Третият проект трябва да бъде за осигуряване на църковна канцелария, вода и сервизни помещения.

Храмът в с. Баните е възстановен върху култово място с римски основи през 1935 г. По-късно, през 1968 г., е възобновен от Тодор Христов от с. Петково и свещеник Иван Тодоров от с. Давидково. Обявен е за паметник на културата.

„Кметът на общината Райчо Данаилов и екипът му постоянно ни помагат в църковните дела”, изразиха благодарност учителите Маргарита Димитрова и Пенчо Токучев, и двамата в църковното настоятелство. Те, заедно с колежката си Надя Матеева, също от настоятелството,   полагат големи усилия да е жив християнският дух тук. В неделните и празнични дни, когато енорийският свещеник не може да дойде, защото обслужва основно Момчиловци и още Соколовци, Петково, Славейно и Давидково, в Баните църковното настоятелство се събира в храма, за да четат молитвено правило и да поддържат пламъка на вярата.

„В бюджета за следващата година ще заложим  6 хиляди лева за изработката на нов иконостас за църквата „Св. Богородица”, защото сегашният е от 1934 г.”, обеща на епископ Антоний кметът Райчо Данаилов. Той покани Негово Преосвещенство в кабинета си на разговор, след като отслужи светата Литургия в Баните по повод празника на великомъчениците св. Кирик и св. Юлита. На разговора присъстваха още енорийският свещеник Николай  Рангелов  и настоятелите Пенко Токучев и Маргарита Димитрова. Кметът подчерта, че благодарение на църковното настоятелство се поддържа добър духовен живот сред миряните. Там, където не се работи добре, други религии се настаняват, определи той и посочи още, че общината ще отреди общинско място за параклис в с. Загражден, защото хората искат да има и там православен храм, ще помага за благоустрояването около храмовете. В общината има още една църква – най-старата в с. Давидково,  „Св. пророк Илия”. Тя е обявена за обект с културна и историческа стойност.

Както се знае, населението е наследник на помохамеданчените в миналото българи, но е известно и това, че миролюбиво си съжителства с малкото християни тук, дошли да работят или свили семейни гнезда с местни изгори. Кметът също дойде на светата Литургия заедно със заместничката си. „По никакъв начин с нищо не ни пречи общинското ръководство, определи Маргарита Димитрова, нито пък родителите в училището. Напротив, толерантни са, уважават нашите християнски празници”.

За Коледа се провеждат тържества, за Великден се боядисват яйца. Ученици от 5 и 9 клас свободно влизат в църквата, за да им се преподават там уроците за Библията по учебната програма. Всички деца искаха да хванат въжето и да ударят камбаната. С интерес разглеждат иконите, запалват свещичка. „Имаме вече шест кръщенки на местни хора и това го приемат като знак на българщината”, радва се Пенчо Токучев. Синът им, третокласник, много обича да влиза в църквата и да я чисти.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33f3p 

Разпространяване на статията: