Мобилно меню

4.36 1 1 1 1 1 Rating 4.36 (25 Votes)
1_26.jpgОфициалната делегация на Св. Синод на Българската православна църква за участие във всеправославната среща в Женева заминава днес. Русенски митрополит Неофит и проф. д-р Иван Желев Димитров ще представляват БПЦ на тази поредна среща на всички поместни православни църкви в усилията им да подготвят разработки на въпроси за Светия и велик събор на Православната църква. Срещата ще се проведе от 6 до 13 юни в Православние център на Цариградската вселенска патриаршия в предградието Шамбези на брега на Женевското езеро. Там повече от 30 години се водеше този процес на подготовка за всеправославния събор, но работата се "затегна" през 1999 г. след конфликт между Руската и Цариградската църква заради Естонската църква, част от която беше приета под юрисдикцията на Цариград без съгласието на Москва. Очаква се сега при новия патриарх Кирил нещата да вървят по-гладко.
На предстоящото заседание ще се разглежда въпросът за православната диаспора извън територията на традиционно православни страни или страни, в които православната юрисдикция е стара и неоспорвана (напр. Турция, Близкия Изток, Африка). Отдавна очерталите се становища по този въпрос са две. Цариград и другите гръкоезични църкви настояват за единно подчинение на всички православни извън техните традиционни територии на Цариградската патриаршия. Останалите църкви обаче смятат, че всяка поместна църква има право да поддържа свои енории и епархии на традиционно неправославни територии (Централна и Западна Европа, Америка, Азия, Австралия). Този въпрос заедно с другите за начина на предоставяне на автономия и автокефалия (т. е. полу- и пълна независимост) и за диптихите (старшинството на поместните църкви) станаха препъни-камък на православните усилия за единство, което ще намери върховния си израз в един всеправославен събор, наричан деликатно "Свят и велик събор", за да не се използва историческият термин "вселенски", срещу който някои имат възражения (от типа на това, че 7 е свещено число или че вече няма такива свети хора като отците от вселенските събори и пр.).

Следващата седмица ще се окаже ключова за поредната проба на всеправославното единство. Нека пожелаем не само на нашите представители, но и на всички православни архиереи и експерти в предсъборната среща да намерят решение на първия от тези щекотливи въпроси и да се представи Православната църква като една и единна пред останалия свят, който има нужда от нейното свидетелство. 

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33rdh 

Разпространяване на статията: