Мобилно меню

4.8620689655172 1 1 1 1 1 Rating 4.86 (29 Votes)
1_101.jpgВ повече от 7 църкви на територията на България кан Тервел е изобразен като светец, каза за „ДНЕС+” Росен Иванов, председател на фондация „Бъднини”. Докато миналата година фондацията работи върху проект за уникалните християнски храмове из Пернишко, сред галерия от стенописи на светци и царе в малка черкова в радомирското Старо село екипът с изненада открива изображение на един „езически” владетел.

След като попадат на този факт от фондацията се разровили и впоследствие научават, че дълго време в Европа българският кан е почитан като спасител на християнството и покръстител на българите. Впрочем според самия Паисий и неговата „История...” Тервел е не само християнин, но и първият български светец. Тези и други подобни факти породили идеята за създаването на изложбата „Кан Тервел – спасителят на Европа”, която от днес гостува във варненския Археологически музей.

По думите на Росен Иванов до 17 век в Европа на Тервел (Тривелий) са посветени стотици книги, поеми и драми. До 18 век са играни над 28 пиеси, в които българският владетел е олицетворение на доброто и силата, която спасява континента. На едно от 20-те табла в изложбата например могат да се видят рекламни афиши за представления, поставени в белгийски театър. За християнската принадлежност на кана говорят различни факти.
Първо, дядо му Кубрат е бил покръстен в двора на византийския император Ираклий. За баща му Аспарух няма свидетелства, но в погребалния комплекс от Вознесенска е намерен сребърен орел с кръстоподобен символ на гърдите. На медальона от Дъмбартън също има кръстоподобен знак, а до изображението на Тервел от другата страна има надпис „Богородице, помагай на кесаря Тервел” (на снимката).

0_10.jpgОсвен това съществува и друга интересна теза, а именно, че след като е провъзгласен за кесар, българският владетел не може да не е бил християнин, тъй като ритуалът по произвеждането в тази титла е религиозен. Според Росен Иванов дори има голяма вероятност Тервел да е канонизиран за светец в самия Константинопол. Тъкмо край Босфора след поредица от сражения българската армия разгромява арабите през 716-717 г.

Арабското нашествие цели завладяването и ислямизирането на Европа чрез едновременно настъпление през проливите Босфора и Гибралтар. Арабите овладяват почти цяла Испания и са спрени едва през 734 г. при Поатие от Карл Мартел, който разгромява шест хилядната им армия.

Голямата инвазия обаче е през Босфора. Тук арабите атакуват с 120 000 бойци. Византия е на колене и отбранява последния рубеж – столицата. Ден преди падането й, изнемощелите защитници виждат с ужас по хълмовете край града българска конна армия.

Те смятат, че българите, с които са воювали само преди девет години, са се съюзили с арабите. Но в следващите минути от стените на града се разнася ликуващият вик: „Иисус Христос побеждава!” Верен на християнския си дълг, кан Тервел атакува безмилостно арабите и ги побеждава. Не само Византия, но и цяла християнска Европа въздъхва с облекчение.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33r9d 

Разпространяване на статията: