Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (9 Votes)
1_19.jpgТри часа продължи кръглата маса, посветена на духовното възпитание на децата, провела се в Перник. Неин организатор беше местният Обществен съвет за духовна просвета. Участници бяха д-р Десислава Панайотова - директор на Център за религиозни изследвания и консултации, отец Захари Дечев от Бургас, доц. Татяна Борисова, участвала в разработването на концепцията на Светия Синод за въвеждане на учебен предмет по религия, протодякон Любомир Братоев, директори на училища, педагози, общински съветници, психолози, духовници, богослови. Кръглата маса откриха децата от детска градина № 3 „Изворче”, които поздравиха присъстващите с песни.

Отец Борис от пернишката църква „Св. Иван Рилски” връчи благодарствено писмо на нач. сектор „Образование и култура” към общината Цветана Тошева. Поводът за това беше видеостената, поставена навръх Великден пред черквата, на която беше излъчена директно празничната литургия.

Отец Захари Дечев пък подари на Община Перник икона на св. Георги от името на кмета на Бургас.

0_1.jpgСпоред думите на д-р Панайотова, по повод изучаването на религия в училище, всяка държава, която държи на корените си, трябва да дава възможност на децата си да се запознаят с историята на вероучението. Най-добрият за България модел е децата да изучават религията, като те могат да изберат сред предметите „Религия” или „Морал и право”. Панайотова подчерта още, че досега едно дете, което е изучавало религия, нито веднъж не е посещавало детска педагогическа стая.

„Популистките обвинения за промиване на мозъци не помагат, а вредят на гражданския интерес. Религията в училище няма да навреди, може само да помогне”, каза още Панайотова.

Според Захари Дечев българинът не трябва да пренебрегва религиозната си идентичност. „В родителите има едно противоречие – да си православен, да кръщаваш и венчаваш детето си в църква и в същото време, когато трябва да се реши въпроса за религиозното обучение, ти да стоиш встрани на това. Ние не правим от децата монаси, а им даваме знание за религията и ги учим на християнски ценности”, каза отец Захари.

„Религията трябва да учи децата на отговорност. Намираме се в общество, в което и децата, и възрастните трябва да изучават основите на вярата”, каза протодякон Любомир Братоев.

„Ако има непознато място за нас, това е църквата – ние имаме изключително повърхностна представа за нея”, каза психотерапевт Ирена Соколова. „Когато не познаваме нещо, ние го считаме за опасно и му се съпротивляваме. Сектите опорочават духовното и ни карат да се страхуваме от него”.

На твърда позиция „за” въвеждане на религията в училище застана и Иво Петров, общински съветник и лидер на ГЕРБ в Перник, който също присъства на дискусията. „Изпускаме си децата. Трябва още от малки те да знаят как да си сложат ръчичката и как да се прекръстят, така те се учат на ценности. На българинът трябва всичко да му е задължително, за да се оправи – затова и вероучението в училището трябва да е задължително”, каза той.

„Групата, с която работя (бездомни младежи от София, които са предимно от кримиконтингента) са индикаторът, какво сме пропуснали да направим. Тези деца нямат семейства и интуитивно търсят към коя група да принадлежат”, каза психологът Аделина Иванова. Тя разказа за реакцията на младежите, с които работи, когато ги срещнали за разговор със свещеник. „Всички си мислим, че тези младежи няма да проявят интерес към това и няма да слушат. Нищо подобно – човекът не можеше да си тръгне дълго време. Това означава, че тези деца, вече пораснали, имат нужда от духовно пространство, което им дава отпорни точки. Защото те нямат семейства. Духовното възпитание възпитава във ценности”, каза Иванова.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33hdx 

Разпространяване на статията: