Мобилно меню

4.8333333333333 1 1 1 1 1 Rating 4.83 (6 Votes)
Много са църквите в Средните Родопи, датиращи от епохата на Възраждането. Това каза пред радио „Фокус" – Смолян Златка Петрова, уредник в Регионален исторически музей на гр. Смолян. Първите възрожденски църкви са построени през 1834 г. Първите църкви в централната част на Родопите са построени в началото на 30–те години на 19 в. и за три десетилетия са изградени над двадесет, посочи Петрова. Построяването на храмове става в селищата и на двете митрополии - Пловдивската и Ксантийската. Златка Петрова каза още, че населението от Среднородопието е изпращало молби до Цариград за получаване на фермани (разрешителни) за строителство на църкви. Ферманът се е издавал при наличие на следните условия. Първото било църквата да е съществувала от старо време. Другите изисквали: запазване в първоначалния вид, християнското население да е мнозинство, да не бъде близо до джамия и да е отдалечена от къщите на мохамеданите, обясни Петрова.

След първите реформаторски актове християнското население в планината започва възстановяване и строителство на нови църковни сгради. Първите църкви, построени през 1834 г., били в село Широка лъка и село Чокманово. Другите храмове са построени в периода 1834-1836 г. в: Устово, Горно Райково и Долно Райково, село Левочево, село Момчиловци, село Соколовци, село Петково, село Славейно и село Полк. Серафимово (до 1934 г. - Аламидере, б. р.).

Петрова обясни, че документалните източници и проучвания определят църквата "Св. Никола" като една от първите в Ахъчелебийска каза (днешен град Смолян, квартал Устово). Предполага се, че е изградена върху старо култово място. Представлявала е каменна обикновена четвъртита сграда, която била вкопана на метър в земята, за да не се вижда. Така описана е била изградена около 1830-1831 г. По-късно е преустроявана с ферманите за построяване на църквите в района. Годината на строежа е показана в оформеното декоративно поле с два кръста отстрани. Църквата е една от най–големите в Средните Родопи: трикорабна с петостенна апсида, с нартик пред западния вход и балкон - женско отделение.

(Елена Хаджиева)

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/334rq 

Разпространяване на статията: