Мобилно меню

4.6 1 1 1 1 1 Rating 4.60 (20 Votes)
1_30.jpgИздадените през последните години от Сливенския митрополит Йоаникий и Методий Григоров църковнопевчески сборници с преводи на богослужебни текстове се възприеха с благодарност от мнозина свещенослужители, църковни певци и православни християни. Отраден е фактът, че тези преводи привличат вниманието на православните християни, които по този начин се запознават със задълбочените текстове на боговдъхновени църковни химнописци, вложили в своите творения мъдрост, поезия и подвизи.

Всичко това даде повод на авторите да преведат част от църковните песнопения от Неделя на митаря и фарисея до Цветница и да ги включат в нов църковнопевчески сборник, който само преди броени дни излезе от печат. Сборникът съдържа стихирите и „славите” на „Господи воззвах”, както и „славите” на стиховните, които се пеят в събота вечер през посочения период. В сборника са включени също тропарите, хвалитните стихири и „славите” на „Всякое дихание” за неделните дни по същото време. В книгата са намерили място и песнопенията, които се изпълняват в събота на първата седмица от Великия пост (Тодоровден), както и песнопенията за Лазарова събота. По-специално внимание е обърнато на Неделя Вайя (Цветница). Там са добавени „славата” и стихирата след утринното евангелие, както и ІХ песен от канона, която се пее вместо „Честнейшую”.

Трябва да се допълни, че Методий Григоров, протопсалт на Българската православна църква, е адаптирал и пригодил текстовете към църковните напеви, като е успял да запази оригиналните мелодии, които се пеят от векове в Православната църква. Това е благодарение на неговия задълбочен труд, изискващ много познания, опит и усет в областта на църковната музика.

Голямо достойнство на сборника е, че песнопенията са предадени едновре­менно на западен и на невмен нотопис. По този начин сборникът ще се ползва както от църковните певци, които пе­ят преди всичко по византийските невми, така и от светски лица, които поз­нават само западноевропейската нот­на система.

Препоръчва се на църковните настоятелства, на енорийските свещеници и на църковните певци да ползват в богослужбите поместените в сборника песнопения на български език (желаещите да се снаб­дят със сборника могат да се обърнат към Методий Григоров, тел. 044/630093). Благодарение на достъпния си език тези дълбокосъдържателни църковни химни ще се възпри­емат непринудено и безпрепятствено от православ­ните християни, та заедно с едно сърце и една душа да прославим най-великото събитие – Христовото Възкресение и да кажем: "Братя, един друг да се прегърнем и да си простим всичко заради Възкресението!"


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/334r4 

Разпространяване на статията: