Мобилно меню

4.4285714285714 1 1 1 1 1 Rating 4.43 (7 Votes)
1_52.jpgКатолическата църква не купува и не продава мощи. Това заяви официален представител на Апостолическата нунциатура в София по повод информацията, че мощи на св. Йосиф да предложени за откупуване. От Апостолическата нунциатура заявиха, че никога не са знаели за съществуването на такива реликви за св. Йосиф. „Не вярваме в това, че има реликви на св. Йосиф”, допълниха от дипломатическата мисия на Ватикана.

Проф. Божидар Димитров, директор на Националния исторически музей, съобщи, че в музея за откупуване са постъпили мощи на св. Йосиф. Мощите са положени в овална сребърна касета със златни инкрустации. Запечатана е с малък печат от червен восък и копринени конци. Касетата е съпроводена с грамота за автентичност, издадена на 15.09.1770 г. и препотвърдена на 23.11.1772 г. от епископ Николай Ангел Мария Ландини, префект на Ватиканския сакрилариум (Папската институция, която се занимава със свети мощи - всъщност няма дума "сакрилариум", а явно се има предвид "сакрариум", съответно побългарено сакрарий - място за полагане на свещени предмети в католически храм - б. р.). "Светите мощи и грамотата са предложени за откупуване от НИМ от антиквар, но НИМ няма нищо против, ако Католическата църква откупи мощите и ги използва по предназначение”, посочи Божидар Димитров.

"Националният исторически музей (НИМ) не събира свети мощи, а само артефакти, затова до няколко дни мощите на св. Йосиф ще имат нов притежател”, заяви по-късно днес за “Всеки ден” директорът на музея Божидар Димитров. Така той опроверга нападките, че ще се опита да търгува с находката, която е особено ценна заради факта, че св. Йосиф е юридическият баща на Иисус Христос. Реликвата е донесена в НИМ от български антиквар, който пък най-вероятно я е откупил от наследници на хората, които са я откраднали от разрушена католическа църква. Историкът предполага, че това се е случило след унищожителното Чирпанско земетресение преди 80 години, когато всички храмове в Южна България са били съборени до основи и овалната сребърна касета със светите мощи се е търкаляла сред руините.

“Тогава някой просто я е взел или с други думи откраднал”, каза още проф. Димитров. Ученият има и още една версия, а тя е, че касетата с тленните останки е била притежание на софийска католическа църква, разрушена при бомбардировките по време на Втората световна война. Всичко това обаче тепърва ще се изяснява. Междувременно директорът на НИМ ще се свърже с Негово Преосвещенство епископ Георги Йовчев, за да му предаде находката, която най-вероятно Ватикана ще откупи и остави като дар на католиците в България.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/334kd 

Разпространяване на статията: