Мобилно меню

3.6666666666667 1 1 1 1 1 Rating 3.67 (18 Votes)

/imG 5999На 12 април ученици от гр. Серес (Сяр) посетиха Богословския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ като част от учебна екскурзия. Възпитаниците на 2-ро училище в гръцкия град бяха водени от директорката на учебното заведение Василики Зета и учители. Младежите на възраст от 12 до 15 години са участници в програмата „Палеографията – пътешествие на писането“ на Патриаршеския институт за патристични изследвания в Солун. Те се занимават с изучаване на история, ръкописи и културно наследство. Екскурзията в България е част от усилията на учителския екип за обогатяване и разширяване на знанията на учениците.

Групата от Гърция беше посрещната от зам.-декана на факултета доц. д-р Светослав Риболов, гл. ас. д-р Полина Спирова и гл. ас. д-р Янис Каминис. Доц. Риболов покани гостите в аулата на учебното заведение и разказа за стогодишната история на богословската школа. Той говори и за добрите връзки между Гърция и България в областта на богословието, за общата ни вяра и църковни традиции. Младежите от Гърция научиха и за колекцията от ръкописи в Църковноисторическия и архивен институт на Българската патриаршия, който се намира в сградата на Св. Синод, предоставена за ползване на БФ на СУ. Доц. Риболов подчерта, че близо половината от тези текстове са на гръцки език, което свидетелства за тесните връзки между двата народа в миналото и сега. Гл. ас. д-р Янис Каминис, преподавател в Богословския факултет на СУ, обясни на младежите за специалностите във факултета и какво се изучава в тях.

Директорката на училището г-жа Зета разказа за програмата, която са организирали за техните ученици, в която насочват вниманието и интересите на младежите към историята, ръкописите, църковното и културно наследство. При посещението си в България те ще разгледат София и Пловдив, ще посетят и Рилския манастир.

/imG 6009Младежите имаха много въпроси към преподавателите от БФ. Те питаха на колко години е сградата, как се кандидатства в учебното заведение, на какъв език са ръкописите в ЦИАИ, кой е св. Климент Охридски и мн. др.

След това гостите посетиха библиотеката на факултета, където ги посрещнаха библиотекарите Ружа Доновска и Ангелина Петрова. Г-жа Доновска разказа за библиотечния фонд, за голямата колекция от гръцки книги и текстове, което впечатли гостите. Библиотекарите показаха старопечатни книги на гръцки език, които предизвикаха интереса на учителите и младежите. Г-жа Зета сподели вълнението си от тези знаци за тесни връзки между българи и гърци, които открива в Богословския факултет. Тя изрази дълбоката си благодарност от оказаното гостоприемство.

Накрая учениците и техните учители посетиха параклиса на БФ, където доц. Риболов разказа историята на учебния храм и насочи вниманието им към новите стенописи и символиката в тях.

Ръководството на Богословския факултет се беше погрижило и за малка постна почерпка за младежите, които се отправиха на туристическа разходка из центъра на София.

Това не е първото подобно посещение на гръцки ученици в БФ на СУ. През миналата година младежи от Солун и Серес и техни учители също гостуваха на факултета като част от обиколката си в България (тук). Тези визити са част от културно-образователните връзки, които факултетът поддържа с гръцки висши и средни учебни заведения. 

В аулата на Богословския факултет:

/imG 6003

В библиотеката на Богословския факултет:

/imG 6030е

В академичния параклис:

/imG 6030е

Преподавателите от Богословския факултет с директорката и учителите на 2-ро училище в Серес:

434937606 10228664534097003 8285406224243863355 n

/imG 6006


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/dfdd9 

Разпространяване на статията: