Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (9 Votes)
О. Тайните на най-големия български остров в Черно море се опитват да разбулят Кристина Баксанова и оператора Даниел Драганов в bTV Репортерите тази неделя във филма "Тайните на остров Св. Иван".

След 15 години прекъсване археолози възстановявят своите проучвания на остров "Св. Иван" край Созопол. Следи от античен фар, древен храм на Аполон и една от най-старите християнски черкви са част от познатата история на острова. Вниманието на учените е привлечено от непознат манастир - важен книжовен и политически център през Средновековието. Изследователите твърдят, че многовековната му историята му може да бъде възстановена ден по ден, защото във Ватикана и в Гърция все още се пазят книгите, списвани от монасите на манастира.

Защо островът е важен за българската история и каква е връзката му с цар Светослав Тертер и византийската принцеса Теодора?! Какво се е случвало в Божията обител и защо пирати стават причина за разрушаването му?! Може ли храмът на бъде отново издигнат и ще стане ли остров "Св. Иван" достъпен за туристи - отговорите тази неделя в bTV Репортерите веднага след новините в 19.00 часа.

Историческа справка
:

В края на V - началото на VІ в. на Св. Иван е изграден храмът „Св. Богородица“, който вероятно е бил свързан със значителен манастирски комплекс. След значително прекъсване манастирът е възстановен през втората половина на Х век и се превръща в активен книжовен център. Обновен е значително през 1263 година, когато Михаил Глава Тарханиот построява нов съборен храм - „Св. Иван Предтеча“. Още тогава манастирът е обявен за царски, а в 1363 г. император Йоан V Палеолог издава златопечатна грамота, с която се потвърждават поземлените владения на манастира. След венчаването през 1308 г. на българския цар Тодор Светослав за Теодора Палеологина на острова, манастирът получава статут на царски. Разрушен е до основи през 1453 г. и е възстановен през 1467-1471 г. от монаха Гервасий. Турците го сравняват със земята през юли 1629 година, след нашествие на казашки пирати - за да не може да им послужи като убежище. Монасите се преместват в манастир на о. Халки. Манастирът на остров Св. Иван от началото до края е ставропигиален на цариградската патриаршия и тук са погребани след изгнание двама бивши нейни патриарси. След 1985 г. са проведени частични археологически разкопки, които разкриват останките от двата християнски храма, библиотеката, царската резиденция и други.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33d4u 

Разпространяване на статията: