Мобилно меню

2 1 1 1 1 1 Rating 2.00 (63 Votes)

Screenshot 2024 03 07 143859По храмовете на Пловдивска епархия са разлепени обяви за събиране на желаещи да дойдат в София на 12 март „с безплатен транспорт“ и да се направи контра-протест пред Синодната палата по време на заседанието на Св. Синод. Това се предприема заради заявената готовност в София да дойдат на мирен протест много хора, свещеници и миряни, от Сливенска епархия, които протестират против касирането на избора и промяната в правилата за избор на митрополит.

В обявата по пловдивските храмове пише: „Организира се безплатен превоз за желаещите да подкрепят Светия Синод на 12.03.2024 г. Записване при свещопродавната. Тръгване в 7:00 часа. Връщане в 12:00 часа“. Общата формулировка „в подкрепа на Светия Синод“ вместо „в подкрепа на синодалната наредба“ не дава яснота за проблема и е очевидно подвеждаща. Свещеници получават телефонни обаждания да се явят в 6:30 ч. за отпътуване към София.

В редакцията на Двери от тази сутрин пристигат сигнали на хора от епархията, които се възмущават от натиска и от страна на някои от свещенослужителите към вярващите да се записват за пътуването до София.

Вярващи и свещеници от Сливенска епархия още на 24 февруари вечерта след злополучното решение на съмнително мнозинство от синодните членове обявиха, че ще дойдат пред Синодната палата. Тяхната позиция е конкретна и ясна: те протестират срещу отмяната на техния личен и чрез представители честен и открит вот за нов Сливенски митрополит, както и срещу суспендирането, т. е. отменянето на правото за пряк избор от народа на бъдещия епархийски пастир.

Очевидно е, че хората от Пловдивска епархия ще бъдат доведени в София, за да подкрепят епархийския митрополит Николай, а не Св. Синод. Едва ли са много свещениците и въцърковените миряни, които по съвест биха подкрепили потъпкването на каноните и на устава на БПЦ.

Организирането на „контра-протести“ с организиран транспорт до столицата е прийом от политическите борби и досега не е бил прилаган в БПЦ. Това поведение не е логично и ясно свидетелства за определен стил на управление, за което общите интереси на Църквата не са на първо място. Безотговорно и с дългосрочни последици за мисията на Българската православна църква е да се разделят клирици и миряни на „защитаващи Синода на БПЦ“ и „защитаващи Устава на БПЦ“.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/ddcw6 

Разпространяване на статията: