Мобилно меню

4.5 1 1 1 1 1 Rating 4.50 (32 Votes)

/imG 4516AНа 7 октомври в Богословския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се проведе среща на студенти-бакалаври от 3. и 4. курс, както и от магистърска програма „Религия и образование“, със старши експерта от РУО на София-град Ваня Станчева и учители по Религия. Целта беше студентите, изучаващи педагогически дисциплини, да се запознаят отблизо с организацията на религиозното образование в училищата, работата на учителите по Религия и предизвикателствата пред тях. Срещата се организира по инициатива на гл. ас. д-р Полина Спирова, преподавател по Религиозна педагогика в Богословския факултет на СУ. На нея присъстваха утвърдени учители с дългогодишен стаж в училища и прицърковни школи, базови учители по Религия на факултета, както и наскоро завършили богослови, посветили се на педагогическата професия.

/imG 4525

Ваня Станчева разясни на присъстващите в какво се състои работата на експертите по Религия към регионалните управления на образованието, които подпомагат, подкрепят, контролират работата на учителите по тази дисциплина. Г-жа Станчева разказа и за дейността на главния експерт по Религия, който координира работата на експертите по места. Тя отбеляза, че сегашният главен експерт, г-жа Ваня Найденова, активно се интересува от проблемите на учителите по Религия и работи за тяхното решаване съвместно с експертите от РУО-тата в страната.

Ваня Станчева изясни също какъв е хорариумът на учителите в основното и средното училище и възможно ли е учител по Религия да бъде назначен на пълен щат. Стана ясно, че най-добрият вариант е учителят по Религия да има и друга специалност, за да може да попълни необходимия норматив. Г-жа Станчева отбеляза, че освен като факултативни и избираеми часове Религия може да се преподава и като допълнителни дейности. Тя поясни, че на практика дали предметът Религия ще се предлага в училището зависи от директора, но той, от своя страна, може да направи това, само когато има на разположение учител по предмета, на когото може да разчита, че ще организира и провежда качествено обучение.

Според г-жа Станчева предметът Религия присъства повече от двадесет години в българското училище, но въпреки това той все още не е достатъчно познат на родителите. Затова е необходимо всички ангажирани с религиозното образование да работят за разясняване на обществеността какви са ползите от него за децата. Тя призова учителите да организират открити уроци, срещи, различни инициативи, които да правят предмета Религия „видим“ за деца и родители. Само така ще спечелим тяхното доверие и ще преодоляваме предразсъдъците по отношение на този учебен предмет, каза Ваня Станчева.

Студентите зададоха редица въпроси за статута на предмета Религия в училище, за възможностите повече учители да бъдат ангажирани в преподаването на Религия и т. н.

/imG 4534AСлед това думата беше дадена на Милена Йоцова, която преподава Религия повече от дадесет години не само в училище, но и в детски градини, в извънкласни занимания, в детски лагери. Тя разказа за важната роля на свещеника в провеждането на заниманията по Религия, като даде за пример сътрудничеството си с о. Василий Топузлиев от храма „Св. Кирик и Юлита“ в Банкя. Г-жа Йоцова представи своите две детски книжки (за св. княз Борис-Михаил и за св. Пимен Зографски), както и авторските си картички, посветени на различни християнски празници. Тя разказа за това как използва елементи от библиодрама и приказки в своите занятия в детските лагери, провеждани в Кремиковския манастир.

/imG 4545AЗа своя опит като начални учители, които преподават и Религия, разказаха Мария Калугерова от 78-о СУ в Банкя и Николай Попов от 107-о ОУ в София. И двамата посъветваха студентите да отделят достатъчно време за подготовка на занятията си. Г-жа Калугерова, която е дългогодишен учител, сподели, че най-добрата импровизация е възможна на базата на много добра предварителна подготовка, а г-н Попов, който тази година започна работа като учител, отбеляза, че отделя по няколко часа на ден, за да се подготви за уроците в училище.

/imG 4504AИ двамата разказаха, че подготвят и използват електронни учебни материали, които според тях са любими на съвременните ученици. Николай Попов посъветва студентите да посещават редовно уроците от педагогическата си практика и да са старателни в обучението си за учители, защото професията го изисква.

Елена Дюлгерова, базов учител по Религия в 150-о ОУ в София, разказа за това как протичат родителските срещи и по какъв начин тя е представила религията пред майките и бащите на първокласниците. Това, което интересува родителите, е какво ще изучават децата, по каква програма, с какви учебници. Тя също подчерта, че е важно да има откритост от страна на учителя, за да имат яснота на какво записват децата си и какво да очакват от това обучение.

По-опитните учители също дадоха съвети за това, какво може да спечели доверието на родителите към предмета Религия. Милена Йоцова разказа, че кани на първите занимания за годината майките и бащите, за да видят те с какво се занимават децата им по Религия. Голяма част се възползват от поканата и след това споделят, че и те биха посещавали уроците по този предмет.

/imG 4556AСвоите съвети към студентите отправиха и преподавателите от два енорийски центъра към столичните храмове „Покров Богородичен“ и „Рождество Христово“. Д-р Златина Каравълчева, която преподава катехизис на възрастни, отбеляза, че част от работата на катехизатора е да внесе ред и система в знанията на курсистите за християнството, да им помогне от техните фрагментарни и повърхностни знания да оформят християнски мироглед, който пък да ръководи практикуването на вярата и начина на живот на християните.

/imG 4572AВелина Андонова, която организира просветните и милосърдно-благотворителните дейности на столичния храм „Рождество Христово“, разказа за работата с деца, младежи и възрастни и как децата могат да доведат родителите си в храма, ако открият там добър прием, интересни занимания и сърдечни хора. Г-жа Андонова обърна внимание на студентите, че учителят по Религия, както и катехизаторът трябва да са хора, които постоянно търсят и намират начини да ангажират хората в църковния живот, да им предлагат каузи, които да удовлетворят потребността на човека да е полезен, да помага на ближния.

В края на срещата някои от студентите споделиха, че контактът с хората, които на практика прилагат това, което те учат в Богословския факултет, ги е вдъхновил за по-сериозно отношение към обучението и вече намират повече смисъл в това да се посветят на работа в областта на религиозното образование.

/imG 4466AПосланията, които участниците в срещата отправиха към студентите, бяха: развитието на религиозното образование у нас изисква отвореност към обществото, създаване на доверие към предмета Религия; необходима е сериозна и задълбочена академична и практическа подготовка на студентите, които се готвят да станат учители; изисква се развиване на допълнителни умения като гъвкавост и готовност за работа в динамична среда, търсене и намиране на решения, на подходи за обогатяване на учебния процес с нови и интересни методи и похвати; постоянно разширяване на кръгозора на учителя с нови знания и идеи.

Завършилата среща е част от традиционното сътрудничество на Богословския факултет на СУ с МОН и регионалните управления на образованието в София-град и в други градове в полза на подготовката на бъдещите учители по Религия, както и в осъществяването на различни образователни проекти.

Снимки: Елена Дюлгерова

/imG 4554A

/imG 4467A


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/duw9k 

Разпространяване на статията: