Мобилно меню

3.2857142857143 1 1 1 1 1 Rating 3.29 (7 Votes)
1_25.jpgГлавното мюфтийство иска да построи втора действаща джамия в София. Причината е нарасналият брой на мюсюлманите в столицата, които по данни на мюфтийството вече са около 30 хил. души. От общината обаче отказват с мотива, че няма подходящ терен. Не съм против мюсюлманското вероизповедание, но не можем да намерим терен, обясни пред "Дневник" кметът Бойко Борисов. Според участници в срещата с него обаче кметът им казал, че втора джамия в София ще има, когато Анкара разреши да се издигне черква в турската столица.

Исканията за градеж на нова джамия са още от времето на предишния кмет. За съжаление Стефан Софиянски и председателят на общинския съвет Владимир Кисьов не направиха нищо, каза Ахмед Юсеин, депутат от ДПС и зам.-председател на парламентарната комисия по вероизповеданията. От миналата година досега мюфтийство е изпратило няколко искания до Борисов за отпускане на терен за джамия. Те харесали общински парцел в кв."Люлин", но не им било разрешено да го купят, съобщи Юсеин. По думите му лидерът на ДПС Ахмед Доган не бил запознат с казуса.

Единствената действаща джамия в София - "Баня башъ", побира около 700 души. Защо е необходимо издигането на втора джамия може да се види по време на петъчната молитва - стотици хора остават отвън и дъждът се сипе върху тях, разказа депутатът Юсеин.

От мюфтийството също твърдят, че поне 200 се молят около входа на джамията заради липса на места. Голяма част от мюсюлманите в София пътуват до други градове, защото петъчната молитва задължително трябва да бъде проведена в молитвен храм, казва Хюсеин Хафъзов, секретар на мюфтийството пред електронен вестник.

Миналото лято кметът на София Бойко Борисов настоя да бъдат намалени високоговорителите на джамията срещу столичните хали. По същото време активисти на "Атака" организираха митинги и подписки срещу шумните според тях призиви за молитва на мюсюлманите.

Джамията "Баня Башъ" е паметник на културата и остава единствената действаща джамия в София след Руско-турската война. Преди това броят на турските храмове в столицата е бил между 50 и 84. В бившата Бююк джамия сега е настанен Археологическия музей, а Черната джамия е преустроена в църквата "Св. Седмочисленици"



Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3ak83 

Разпространяване на статията: