Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (6 Votes)
maxim.jpgТроянски манастир. Празничната литургия за храмовия празник на обителта Успение Богородично тук беше водена от Негово Светейшество Българския патриарх Максим в съслужение с Русенския митрополит Неофит, главния секретар на Светия Синод Стобийски еп. Наум, Знеполския еп. Йоан, Мелнишкия еп. Генадий, и. д. игумен на манастира, Деволски еп. Теодосий и Месемврийски еп. Яков. С литийно шествие чудотворната икона света Богородица Троеручица беше изнесена от манастира и съпроводена от стотици вярващи беше отнесена до параклиса в местността "Могилата".

София. В столичния храм "Успение Богородично" празничната служба беше  отслужена от ректора на Софийската духовната семинария "Св. Йоан Рилски" Велички епископ Сионий, който остана комай единственият епископ в София за този празник. На богослужението присъства Западно- и Средноевропейският митрополит Симеон, който проповядва на причастния. Празникът беше уважен от Н. В. цар Симеон Втори, който прочете Символа на вярата, и от директора на Дирекция "Вероизповедания" на Министерския съвет проф. Иван Желев.

Варна. Тържествата за Деня на Варна започнаха сутринта с литургия и varna_kiril_slujba.jpgмолебен за здравето на жителите и гостите на града. Службата беше водена от Варненския и Великопреславски митрополит Кирил в катедралния храм "Успение Богородично", а на нея присъства президентът Георги Първанов. Присъстваха още кметът на Варна Кирил Йорданов, министърът на вътрешните работи Румен Петков, команващият ВМС вицеадмирал Минко Кавалджиев, прeдседателят на Общинския съвет Борислав Гуцанов. 

В 10,30 часа на централния площад "Св. Кирил и Методий" беше издигнат флагът на Варна, а след това оттам тръгна литийното шествие с чудотворната икона на св. Богородица.

Вечерта варненци и гостите на града ще могат да се забавляват с два концерта. От 20,30 часа в Летния театър ще пеят Лили Иванова, Георги Христов, Веселин Маринов, Маргарита Хранова и Фабрицио Фаниело. Два часа по-късно Морската градина ще бъде разтърсена от БТР, Руши Видинлиев, "Каризма", "Би Джийс-БГ" и най-добрите варненски изпълнители.

Видин. С архиерейска света литургия и курбан за здраве и благополучие бе отбелязан днес храмовият празник и първата годишнина от освещаването на новата видинска църква “Успение Богородично” във Видин, съобщиха от пресцентъра на общината. Църквата бе построена за три години по инициатива на видинския кмет д-р Иван Ценов, с благословията на Негово Високопреосвещенство Видинския митрополит Дометиан и с даренията на хиляди добродетелни граждани и фирми.

1_24.jpgХрамът “Успение Богородично” посрещна първата си годишнина със строителните дейности по изграждането на просветно–социална пристройка към него, където ще има трапезария за бедни, неделно училище и лекарски кабинет.

“Днес е голям празник, в който всички ние отдаваме почитта си към Божията майка. Смятам, че отново силата и енергията на видинлии е обединена за добро. Така, както бяхме заедно и построихме този храм за три години, нека го довършим през следващите години – с изграждането на целия социален комплекс към него и изписването на църквата. Честитя на всички граждани този християнски празник”, каза видинският кмет д-р Иван Ценов.

Митрополит Дометиан отслужи празничната литургия в съслужение с игумени на манастири от Видинска епархия. По покана на кмета д-р Иван Ценов гост на храмовия празник бе вицепрезидентът на „Ротари Интернешънъл” за Източна Европа, Русия и Израел - Калчо Хинов. “Изграждането на този храм е нещо твърде голямо и аз много се радвам, че Ротари клуб във Видин е един от спомоществователите. Щастлив съм да споделя с всички вас този празничен ден”, коментира Калчо Хинов.

Русе. По случай големия християнски празник Успение Богородично, наричан още "Голяма Богородица", чудотворната икона на Божията майка беше изнесена за поклонение на вярващите в храма "Света Троица". Това съобщи председателят на храма отец Илиян. Иконата ще бъде изложена само по време на празничната света литургия, която започна в 8.45 и свърши около 10.30 часа. В катедралния храм литургията отслужи отец Минко, а Русенският митрополит Неофит е за празника в Троянския манастир.

Арбанаси. Бдение в манастира “Успение Богородично” в с. Арбанаси започна снощи в 19 часа. То е част от ритуала, свързан с датата 15 август, когато църквата отбелязва християнския празник Успение на Пресвета Богородица. В 19.30 часа тръгна литийното шествие с чудотворната икона на Св. Богородица - Троеручица, което спря в централния парк на архитектурния резерват. В 20.00 часа в центъра на селото Великотърновският митрополит Григорий отслужи водосвет. Така  беше поставено официално началото на честванията на деня на Арбанаси – 15 август. Днес в 9 часа в църквата “Света Богородица” започна празнична света литургия. В 10.30 часа започна фолклорно надпяване. В него се включиха 15 състава от региона. След този концерт изпълнителите посетиха арбанашки къщи, където домакините ги посрещнаха с характерни за арбанаси ястия.
 
В 14.30 часа започна концертът на “Роял дикси бенд”. В 15 часа беше осветена Коконската чешма, която се намира пред Констанцалиевата къща. Чешмата е на над 300 години. Празничният ден ще завърши в 20.30 часа с концерт на Николина Чакардъкова.

с. Илинден.
4 дни се веселят за Богородица в Илинден. На 15 август е селският събор и най-големият празник за селището. Снощи за местните хора пя Славеят на Пирин Николина Чакърдъкова. Днес в селото се събират всички, които са родени тук, но животът е изпратил в различни краища на страната и в чужбина. Стотици гурбетчии се връщат в родния си край за празника. Поканили сме много гости от Гърция начело с кмета на община Като Неврокопи, каза за "Стандарт" кметът на Илинден Любен Воденов.

Монтана. Дарения за ремонта на най-стария параклис на територията на област Монтана - този в Лопушанския манастир, събира игуменът архимандрит Йоан. 76 лева дариха до обяд християните, дошли на храмовия празник на Светата обител. За параклиса Рождество Богородично е писал известният чипровчанин Петър Богдан. В основите на параклиса, опожаряван и възстановяван многократно, са събрани кости на участници в Чипровското въстание. Манастирският комплекс край село Георги Дамяново /Лопушна/ е сред най-почитаните в района. Две от иконите в манастирския храм Успение на Пресвета Богородица са рисувани от Станислав Доспевски.

Поморие. 117 килограмова камбана беше подарена на манастира "Св. Георги" в Поморие. Камбаната огласи Поморие точно в 11.30, след тържесвен водосвет в двора на храма. Десетки поморийци и много туристи се събраха пред камбанарията, за да бъдат поръсени със светена вода. Събитието съвпадна с големия християнски празник Успение Богородично. Датата беше определена от дарителя, каза кметът на Поморие Петър Златанов. "Илия Луков ми се обади преди два дни и много се радвам, че успяхме да се справим с организацията", каза той.

l_16.jpgСамият дарител каза, че няма нищо специално като повод за дарението.Един ден минавах от тук, разказа Илия Луков и видях, че има две малки камабани. "На това свято и древно място, според мен, камбаната трябва да звучи по-силно и да се чува надалеч. Храмът "Свети Георги" е пристан на много поморийци, а и на гости на града и заслужава новата камбана", заяви Луков.

Известният български певец дарява вече шеста камбана, като миналата година на Илинден подари една и на българска църква в Албания. Следващата камбана, която майстор Наско вече работи, ще бъде дарена на българска църква в Одрин.

Празникът в Поморие завърши с невероятния спектакъл на Илия Луков "Хайде на хорото" на площада в центъра на града.

Старозагорски минерални бани. Миряни от цялата страна се събират днес в местността Богородична стъпка в курорта Старозагорски минерални бани. Най-ревностните ще пренощуват тук, за да преживеят изцелението и благодатта на Божията майка.

Като място за поклонение скалата в местността Богородична стъпка е известна още по времето на комунизма. Според преданието по времето на римското владичество, когато регионът е бил римска провинция, на изкушени от християнството воини се явила майка Богородица. За да ги убеди, че това е най-силната вяра, Божията майка оставила стъпката си в скала над бойния стан. Римските войници приели тук тайно християнството, а оттогава местността се превърнала в свято място. Дори и в най-големи горещини вдлъбнатината, която Богородица оставила върху скалата, винаги е пълна с вода, твърдят местните хора. Според много свидетелства тази свята вода има лечебна сила.

Focus/в. Стандарт/ДвериБГ

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3ak6y 

Разпространяване на статията: