Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (3 Votes)
В последните дни в публичното пространство се появиха слухове, че държавните субсидии, разпределяни от Дирекция „Вероизповедания” на Министерския съвет, били раздавани на политически принцип, т. е.  според това, от коя партия е кметът на населеното място, в което храмът търси финансова подкрепа.  За изясняване на проблема се свързахме с Емил Велинов, държавен експерт в Дирекция „Вероизповедания”.

- Г-н Велинов, по какви критерии се разпределят субсидиите от Дирекция „Вероизповедания” и влияете ли се от политическата принадлежност на кметовете в населените места, които търсят финансиране?

- Това е много несериозно! В никакъв случай не се ръководим от политически пристрастия. Ние получаваме молби за финансово подпомагане от градове и села от цялата страна. Документите се подготвят и подават от църковните настоятели, не от кметовете. Много рядко в документите присъства и подписът на кмета, но това не е задължително, просто църковното ръководство е решило, че така ще се придаде по-голяма тежест на молбата си.

Иначе ние се ръководим от съвсем други критерии: състояние на сградите, доколко спешна е необходимостта от ремонт. Има храмове, които се нуждаят от спасителен ремонт, иначе покривът ще падне или оградата на църквата се е пропукала и създава опасност за хората. Подпомагаме също така първата копка и началото на строежа на нов храм в някое населено място, защото, ако не е положено началото на храма, никой не дарява пари за изграждането му. Финансираме започването на строеж на църква в село или квартал, в които изобщо няма храм. Това са нашите критерии при разпределянето на финансовата помощ.

- Имате ли статистика колко процента от субсидиите са отишли в населени места с кмет от БСП, от НДСВ, ДПС и т. н?

- Нямаме такава статистика и няма и да имаме, защото това не ни интересува. Ние подпомагаме храмове в села и населени места, за които нямаме никаква представа, кой е кметът и от коя партия е. Това не ни интересува, ние подпомагаме вероизповеданията чрез техните настоятелства. Злоупотреби не са възможни, защото редовно правим пълен отчет на разпределените средства пред Парламентарната комисия по вероизповеданията и правата на човека, а финансовите отчети на получилите субсидия църковни настоятелства или други местни поделения на вероизповеданията се контролират от Сметната палата.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3k6a8 

Разпространяване на статията: