Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (3 Votes)
Totev.jpgКметът на община Сандански Андон Тотев изрази задоволство от факта, че Археологическият музей в Сандански с помощта на общината е успял да разработи и да спечели трансграничния проект, който ще превърне Епископската базилика в атракция и ще я отвори за посетители. Сандански е изграден върху основите на един от най-древните градове в Европа, каза Андон Тотев. Той изрази надежда, че съхраненото историческо наследство ще бъде трамплин към утвърждаването на района не само като туристически, но и като археологически център.

Тотев благодари на служителите на музея и на техния чуждестранен партньор – Археологическия музей в Кавала, за готовността да участват в този проект. Кметът подчерта, че той ще спомогне за създаването на още по-близки контакти между община Сандански и община Кавала.

Кметът Андон Тотев и директорът на археологическия музей в Кавала Зизис Бониас присъстваха заедно на презентацията на проекта “Струмският път - от неолита до ранното християнство. Трансмисия на контактите между Егея и Балканите“, организирана от археологическия музей в Сандански. Проектът е трансграничен по програма ФАР, на стойност 236 хил. евро и е спечелен от Археологическия музей в Сандански в партньорство с общината. Той ще се реализира съвместно с Археологическия музей в Кавала. Именно чрез този проект Епископската базилика, която е най-големият и най-интересен археологически обект не само на територията на Сандански, а и в цяла Югозападна България, ще се реставрира и ще бъде отворена за посетители. Проектът ще се реализира в продължение на 18 месеца и ще осигури 5 работни места.

Епископската базилика се намира в центъра на днешния град Сандански. Проверка на ДвериБГ установи, че общината не е търсила съдействие за проекта от Неврокопска митрополия, която проявява интерес към старината, за да не остане тя просто "атракция", а при изпълнението на реставрациятада се отбележи по достойнство нейният свещен характер.

FOCUS

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33c9p 

Разпространяване на статията: