Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (5 Votes)
parlament.jpgСлед спорове и скандали парламентът прие четиричленния състав на Интерпарламентарната асамблея по православие. В състава влизат депутатите Пламен Славов от Коалиция за България, Кръстанка Шаклиян от НДСВ, Йордан Цонев от ДПС и Борислав Китов от БНС. Съставът беше приет със 117 гласа “за”, 27 “против” и нито един гласувал "въздържал се". Преди това беше отхвърлено предложение на Павел Шопов от "Атака" делегацията в Асамблеята да бъде от петима души, като петият да бъде Волен Сидеров.

Европейската интерпарламентарна асамблея по православие e учредена през 1993 г. под егидата на Европейския парламент. Мисия на асамблеята е да популяризира и утвърждава християнските ценности. Членуват 20 държави, както и групи депутати от Австралия, Палестина, САЩ и Уганда. Годишните вноски са според желанията на отделните държави. До този момент България, която е член на асамблеята от създаването й през 1993 г., не е плащала вноски, но вече е определила вноската си от 50 000 евро. Парите ще дойдат от Народното събрание, парламентът ще създаде и постоянна делегация към асамблеята.

Заради споровете преди гласуването депутатите излязоха в почивка, обсъждайки възможността за провеждане на закрито пленарно заседание. От опозицията поискаха точката за избиране на български представители в Интерпарламентарната асамблея по православие да се разгледа на закрито заседание. Причината била въпросният доклад на Националната разузнавателна служба (НРС), в който се казвало, че има пряка заплаха за сигурността на България. По думите на Атанас Атанасов от ДСБ в доклада се посочва, че Русия се опитва чрез тази асамблея да си "купи" влияние. Атанасов каза още, че в този доклад се посочват имена на българските депутати, които били зависими, но не пожела да уточни от какво са зависими.

Според управляващите обаче нямало никакъв проблем и те не пожелаха да подкрепят предложението за закрито заседание.

Дебатите:
Николай Михайлов: Докладът на НРС, свързан с избирането наНиколай Михайлов делегация в интерпарламентарната асамблея по православие, е поръчан от председателя на Комисията по вероизповеданията Огнян Герджиков. Това заяви депутатът от ДСБ д-р Николай Михайлов от парламентарната трибуна. “Прочитайки доклада, проф. Герджиков получава нещо като полъх на тревога и повика зам.-председателите да прочетем този доклад”, подчерта Михайлов. След прочита заедно с представители на ДПС и БСП се е стигнало до извод, че констатациите в доклада са сериозни и не могат да останат без последствия. По думите на Михайлов в доклада са включени имена на покойни хора, свързани с българския капитал. Един от тях преди време е предложил президентът Първанов да бъде награден с орден за заслуги към православието от Фонда за единство на православните народи. Според Михайлов този фонд бил стриктно, радикално и конкретно свързан с Асамблеята, за която днес се избират членове. “Става въпрос за много пари, за геополитически, геоикономически и бизнес интереси, свързани с тази асамблея”, подчерта Михайлов. Според ДСБ България не трябва да влиза в тази асамблея, защото чрез нея се осъществява силно руско влияние, а страната ни вече е избрала пътя на европейските ценности.

Иван Костов:  Докладът на Kostov.jpgНРС се отнася за хората, които са били в Интерпарламентарната асамблея по православие и за тях е категорично казано, че са обвързани с организираната престъпност в България. Това заяви лидерът на ДСБ Иван Костов от парламентарната трибуна. Мнозинството е скрило имената на хората и организациите, с които те са били свързани. “Не може това да бъде безразлично на народните представители”, подчерта Костов. По думите му, ако днес този доклад беше внесен в пленарна зала, всички са щели да разберат “кой дърпа конците и подхожда крайно еретично към своето православие, за да го използва за лични цели”. Все пак Костов подчерта, че този дебат няма нищо общо с православието. Според лидера на ДСБ ръководството на парламента е могло да отхвърли гласуването на тази точка от дневния ред, но тъй като не е било запознато с доклада на НРС, не е могло да го направи.

Красимир Каракачанов: Ние от ВМРО не сме против Karakachanov.jpgИнтерпарламентарната асамблея по православие, но този доклад на НРС трябва да бъде прочетен от всички депутати. Това заяви лидерът на ВМРО и съпредседател на БНС Красимир Каракачанов от парламентарната трибуна. Каракачанов беше категоричен, че България трябва да вземе участие в тази структура, но от това не бива да се изпада във възторг. “Най-големите беди сме търпели именно от православните държави”, подчерта лидерът на ВМРО. По думите му така, както НАТО и ЕС имат за цел да защитават определени интереси, това е цел и на тази Асамблея. Според Каракачанов в този случай е важно да се използва българската политика.

Волен Сидеров: Православието никога не е застрашавало Siderov.jpgбългарските национални интереси. Това заяви от парламентарната трибуна лидерът на “Атака” Волен Сидеров. Сидеров цитира думите на писателя Васил Друмев (вече като Търновски митрополит Климент - б. ред.), който казва, че ако има православие - има България, а ако няма православие - няма България. “Когато става дума за православие, се задействат агентурни личности, които работят за чужди интереси, а застават тук и казват, че работят за българските интереси”, подчерта Сидеров. Той беше категоричен, че трябва да се приеме национална доктрина, в която да се казва кои са българските интереси и как те трябва да бъдат защитавани.

Източник: Агенция Фокус

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33ck4 

Разпространяване на статията: