Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (3 Votes)
"Софийското светогорие и Сеславския манастир" е наречена изложбата, която се открива днес в зала "Средец", съобщиха от Министерство на културата.

Представени са авторски снимки и текстове на Димчо Радев, Георги Тодоров, Николай Трейман, Емил Данаилов, Любомир Попйорданов, Георги Димитров, Орлин Гергов, Нина Георгиева.
   
Настоящият проект започва през юни 2004 г. по съвместна инициатива на туристическа агенция "Одисея-Ин" и фондация "Адорация". Изготвен е пълен реставрационен паспорт на Сеславския манастир, на градежа на храма, на стенописната украса  и на храмовата мебел.
Издирена и систематизирана е наличната литература за манастира, живота и дейността на монашеското братство, а в последствие и съществуването му като девически манастир. Описани са църковно-славянските текстове и тълкуванието им. Фото-документирана е стенописната украса с детайли, илюстриращи основните реставрационни проблеми до всяка сцена в храма.
   
Основна цел на проекта е консервацията, реставрацията и експонирането на стенописната украса на храма "Св. Николай Мирликийски", както и осигуряването на свободен и удобен достъп до манастирския храм за поклонниците.
   
Манастирът "Св. Николай Мирликийски" е разположен на 21 километра от центъра на София в южните склонове на Западна Стара  планина. Според преданието, село Сеславци е едно от най-старите  селища край града, а боляринът Сеслав, владетел на разрушената днес крепост, недалеч от манастира, е в основата на неговото създаване. Основаването на манастира - в края на 16 век, съвпада с периода на най-големия просперитет на Османската империя, която тогава дава известни свободи на местното християнско население. През 50-те и 60-те години на 20 век, когато се
разработват мини "Бухово", манастирът загубва своето значение на духовно средище и потъва в забрава, а достъпът до него е забранен.
   
Днес от жилищните постройки на манастира са запазени полуразрушени части, а единствената цялостно съхранена сграда е църквата, която е най-голяма сред храмовете в Софийската Света гора.

Източник: БТА

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33fhh 

Разпространяване на статията: