Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (14 Votes)

enoriiski buletin 1 strЕнориаши от каварненския храм „Св. Георги“ възстановиха след 76 години издаването на енорийски бюлетин „Вяра и Дело“, излязъл на първи път през 1940 г. Инициативата за подновяването бюлетина е във връзка със 180-годишнитата на храма и в памет на заслужилия Божий служител о. Василий Яков, поставил основите на съвременната енория на каварненския храм „Св. Георги“. Точно 76 години след излизането на първия и единствен по рода си в Добричка духовна околия брой на енорийския бюлетин „Вяра и Дело“, днес продължава неговото издаване. Можете да прочете бюлетина – тук.

Началото на тази история започва с подписванетона Крайовската спогодба (7 септември 1940 г.), по силата на която Южна Добруджа е върната на България,  възниква необходимостта всички храмове в освободената територия да се снабдят с български свещеници. Варненският и Преславски митрополит Йосиф командирова духовници от различни краища на епархията си за църквите в Южна Добруджа.

От първият ден на свободата за Каварна – 25 септември 1940 г., заедно с всички военни и административни служители, идващи с парахода „Бургас“, пристига и добродушният и енергичен о. Василий Яков, готов да поеме II Каварненска енория „Св. вмчк Георги“. Там заварва един запустял от атаките на окупаторите храм и отчуждени към църквата енориаши. Младият и енергичен Божи служител, по поръчения на своя архиерей, се заема сериозно да организира църковния живот в поверената му временно енория и да влее радост и утеха от Бога в измъчените каварненски души. За кратко време – две седмици, храмът се обновява с лептата на бедни и богати енориаши, и се организира подобаващо църковния живот. На 8-и ноември същата година отецът основава православно християнско братство „Св. Георги“ с над 300 членове. На 5-и декември със скромно църковно тържество се открива безплатна църковна трапезария. Ежедневно от нея 20 бедни деца получават топла храна. Издава и първия, за съжаление и единствен, поради откомандироването на свещеника от енорията, брой на енорийския бюлетин „Вяра и Дело“. В тези неуморни трудове о. Василий е подпомаган и от църковните настоятели Васил З. Холевич, Васил Цонков, Тодор Туджаров, Димитър Балтаджиев и Андрей Андриков, и църковните прислужнички-клисарки Зафирка Иванова и Домна х. Панайотова.

За краткото време на своето пребиваване като свещеник в храм „Св. вмчк Георги“ (25 септември 1940 – 13 април 1941), о. Василий поставя основите на истниски и цялостен християнски живот в енорията.

Бог дарува на о. Василий дълъг и плодотворен живот. Той е е роден на 10 януари 1901 г. в с. Янурен, Западна Тракия, дн. Гърция. Получил основно образование в Янурен – 1914 г., завършва прогимназия в София – 1917 г. и Пловдивската духовна семинария – 1923 г. Ръкоположен е за дякон на 8 септември, а за свещеник на 9 септември 1925 г. от Варненския и Преславски митрополит Симеон. Служи последователно в храмовете:  търговищки „Успение Богородично“, поповски „Успение Богородично“ и “Св. Йоан Предтеча“ в с. Церова кория. Издава книгите „История на девическия манастир „Св. Пантелеймон“ в Присово“, 1945 г. и „Небето и земята общуват ли?“, 1947 г. Редактира двуседмичника „Православна дума“, 1927-1943 г. и детското вестниче „Православно християнче“, 1929-1931 г. Умира на 7 юли 1994 г. в Търговище.

2016 12 24 1637Каварненският храм „Св. Георги“  и през тази година продължава традицията за издаване на художествени календари на храма. По случай настъпващата 2017 г., с благословението на Варненския и Великопреславски митрополит Йоан, излизат от печат новите календари (стенен и джобен формат) с изображения на храма. И както всяка година се търсят нови художествени форми за предаване на родолюбивото и духовно послание.

За пръв път стенният календар е многолистен и представя две различни дизайнерски решения. И двата варианта включват рисунки на деца от конкурса за приложно и изящно изкуство на тема „180 години храм „Св. вмчк Георги“ – моят (нашият) храм“. Младите таланти изпращат своето по детски чисто послание за вяра и любородие. Различните изобразителни техники, които децата са използвали в своите творби, символизират разностранните пътища, по които достигаме до вярата. Календарите са лимитирана серия и се разпространяват безплатно.

Това е 7-ото издание от поредицата картички и календари с различни художествени изображения на храма, издавани благодарение на спомоществователството на добротворни българи. За първи път календар и картичка на църквата „Св. вмчк Георги“ са издадени през 2011 г., по случай нейната 175 годишнина.

Calendar


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/wf8k3 

Разпространяване на статията: