Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (6 Votes)

/imG 5715Учителите, които искат да водят групи по СИП - Религия в училищата, трябва да завършат събирането на заявленията от родителите, че желаят децата им да изучават СИП - Религия, до края на месец май, за да бъдат заложени средствата в бюджета на училището. Това заяви експертът по "Религия" в РИО - Русе и общински съветник Росица Георгиева по време на провелия се семинар в крайдунавския град на тема "Взаимодействие между Църква, общинска власт и държава в религиозното образование".

Според нея това е най-подходящият срок за оформяне на документите и събиране на заявленията от родителите, а много учители оставят това за първите дни на новата учебна година (15-30 септември), които не са достатъчни за подготовка на документацията. Единственото изключение са първокласниците, чиито групи могат да бъдат оформени в началото на учебната година.

По време на родителските срещи се обявява възможността за изучаване на религия в съответния клас. Тогава се раздават заявленията на родителите. Важно е учителят по Религия да си осигури подкрепата на началния учител на съответния клас. Родителите и децата имат доверие към началния учител и ако той изяви подкрепа за изучаването на такъв СИП, по-голямата част от децата ще се включат в група по "Религия". Минимум 13 деца трябва да се запишат, за да съществува група по предмета.

Росица Георгиева призова православните духовници през този месец също да се включат в кампанията за популяризиране на СИП - Религия, като обърнат внимание на своите енориаши за възможността да заявят в училищата желанието си децата им да изучават този СИП.

Участници в семинара обърнаха внимание на активната кампания, която провежда през този месец мюфтийстото сред мюсюлманското население, за да запишат родителите своите деца в СИП-овете по Религия - Ислям.

Г-жа Георгиева сподели своя опит на дългогодишен преподавател по СИП - религия. Според нея, за да се премахнат всички пречки за провеждането на предмета в българските училища, ангажираните учители трябва да спазват стриктно нормативната уредба. Това ще повиши доверието към предмета и ще осигури положителна среда за работата на учителите по „Религия”.

Според новата наредба СИП - Религия вече може да бъде изучаван до 4 часа седмично, както е за всички останали предмети, а не по един, както беше по досега действащата наредба. Това ще позволи на учителите по предмета по-лесно да правят изисквания от тях норматив часове. Така един учител с 11 групи ученици може да има пълен щат.

Друга промяна засяга учебните пособия по Религия – те вече няма да имат статута на учебни помагала, а на редовни учебници, което ги включва в категорията на учебните пособия, които държавата трябва да осигурява безплатно за учениците от 1 до 7 клас.

"Остава ние, православните родители, да се активизираме, защото засега това е една сигурна възможност децата ни да изучават православното християнство в училище", призова една от участничките в семинара.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/wadr4 

Разпространяване на статията: