Мобилно меню

1 1 1 1 1 1 Rating 1.00 (1 Vote)

photo1На 14 март група депутати от БСП внесоха нов законопроект за промяна в Закона за вероизповеданията. Това е второ предложение за изменения в Закона за вероизповеданията през този месец. На 1 март депутатът Георги Кадиев внесе законопроект за промяна в Закона (за който Двери писа тук), чиято цел беше повишаване на контрола върху вероизповеданията.

В мотивите на вносителите на новия законопроект се казва, че условията у нас след 2002 г., когато е приет Законът в неговата основна редакция, вече са различни и затова е необходимо "някои празноти и несъвършенства" да бъдат отстранени. По-конкретно тези нови обстоятелства са следните: тенденции за навлизане на чужди вероизповедания и проповядването на религии и религиозни учения със съмнителен, дори агресивен характер; на определени места се проповядва радикален ислям и в страната влизат чужди религии, които нямат регистрация в страната, а техните ритуали, обичаи и специфики не само са чужди на българина, но са и груба намеса във вътрешния мир в страната и са заплаха за националната сигурност.

Законопроектът увеличва правомощията на Дирекция "Вероизповедания" на МС. Предвижда се задължение за даване на становище от дирекцията по отношение на нови заявления за вписване на вероизповеданията като юридически лица, което до този момент е предвидено в закона само като възможност, ако съдът по регистрацията сметне това за нужно.

Нерегистрираните от съда вероизповедания да нямат право да провеждат религиозни събрания, да създават и поддържат благотворителни или хуманитарни институции, както и да пишат, издават и разпространяват религиозни публикации. Освен това се предлага те да не могат да създават учебни заведения, да се събират и получават дарения, да поддържат връзки в страната и чужбина с хора и общности по религиозни и верски въпроси.

Регистрираните у нас вероизповедания да могат да се представляват само от български граждани или граждани на ЕС; по изключение може да се предостави право на граждани извън ЕС да извършват временно богослужение, обреди и ритуали у нас в рамките на 2 месеца годишно.

Забранява се "регистрацията на повече от едно юридическо лице като вероизповедание с идентични и/или като сбор от верски убеждения и/или принципи на вече регистрирано такова в регистъра на Софийски градски съд".

"По този начин се ограничава допускането на порочни практики от страна на някои вероизповедания да разпространяват идеи и религии за радикална промяна на установения ред в Република България, за нарушаване на териториалната цялост, суверенитет и конституционен ред".

Според вносителите законопроектът увеличава прозрачността на финансирането на религиозните институции, отчетността и контрола върху изразходваните средства.

Вероизповедание, което не предостави годишния доклад за дейността и/или финансовия отчет в определения от закона срок се наказва с глоба от 5000 до 10000 лева, а при повторно нарушение - от 10000 до 20000 лева. Годишният финансов отчет е по смисъла на Закона за счетоводството. Тези финансови отчети подлежат на независим финансов одит при условията на Закона за счетоводството. Отчетите са публични и се публикуват в интернет-страницата на Държавен вестник.

Вероизповеданията предоставят информация за размера на безвъзмездно полученото от тях имущество и приходите от други дейности за набиране на средства; "вида, размера, стойността и целите на получените и предоставени дарения, както и данни за дарителите".

Това е необходимо, тъй като "правото на вероизповедание, като абсолютно основно лично право, свързано с интимния духовен мир на човешката личност и поради това представляващо ценност от висш порядък, е от изключително значение да се даде регламентация на представителството на институциите, регистрирани като юридически лица, и да се гарантира, че те функционират в условя на прозрачност, яснота и отговорност по отношение на българските граждани".

Целия текст на законопроекта можете да видите тук.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/wax4p 

Разпространяване на статията: