Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (13 Votes)
Стартира седмица на православната книга

На 7 септември във Варна започна XVII Седмица на православната книга. Тя бе открита в Пленарна зала на община Варна от Варненския и Великопреславски митрополит Йоан, който изнесе доклад на тема "Синтезът на духовност и просвета - примерът на Варненския и Преславски митрополит Симеон" (тук). Митрополит Йоан припомни наистина мащабното просветителско и пастирско дело на митрополит Симеон и го определи като личност, носител на християнския универсализъм: "Роден и израснал в мултиетническата Османска империя, в мултикултурната среда на родния си Бургас, той не просто познава повече от един национален бит и традиции, но и изучава в дълбочина определилата целия облик на региона, към който принадлежи древногръцка писменост и култура. Той е човек, който се чувства еднакво добре както в родния Бургас, така и в Патриаршеското училище на о-в Халки, и в столицата на империята, и, накрая – в своята престолна Варна".

Традиционно приветствено слово към участниците и доклад изнесе председателят на Международния фонд за единство на православните народи проф. Валери Алексиев, който очерта основните предизвикателства пред единството на православния свят днес и анализира някои от основните линии на противоречия между поместните Православни църкви, които търсят своето адекватно и в духа на православната традиция разрешение.

Голям интерес предизвика и докладът на Венцислав Каравълчев от БФ на СУ "Св. Климент Охридски", посветен на личността на св. цар Борис Покръстител, в който беше предложена интересна гледна точка към делото му на приобщаване на България към християнския свят.

Проф. Анна-Мария Тотоманова представи критично издание на Бориловия синодик и речник-индекс към него.

/imG 5092Втората вечер бе посветена на сръбското богословие. Книгата на известния сръбски богослов и епископ Атанасий Йевтич "Беседи за литургията" бе представена от д-р Димитър Златев. Тя провокира своите читатели с въпроса какво същество е човекът - отговорът на автора е, че според замисъла на творението човекът не може да функционира хармонично по друг начин, освен като литургично същество. Книгата бе определена и като своеобразен учебник по догматика, в който всички - и начинаещи, и напреднали в богословието могат да открият отговори на интересуващите ги въпроси. "Беседи за литургията" излиза на български език със знанието и благословението на автора, който приветства нейното представяне на авторитетния книжен форум във Варна. Книгата е в превод на доц. д-р Свилен Тутеков, а средствата за нейното издаване са събирани в продължение на три години във великотърновски храмове.

За втора поредна година в Седмицата на православната книга във Варна участва отец Радомир Никчевич, главен редактор на издателство Светигора, в Черна гора. Той представи най-важните заглавия от 50-те нови книги, които са издадени за една година. Свещеникът представи и издадените на руски и английски език дневници на Черногорския митрополит Амфилохий Радович, разказващи за ужаса от разорението на Косово и Метохия в годините след 1998 г. Той сподели и трудностите, с които се сблъсква Православната църква в Черна гора и пречките, които държавата постоянно поставя пред нея. Свещеникът разказа, че тези дни парламентът в Черна гора се подготвя да гласува законопроект, с който да отнеме имотите на Православната църква. Заради този проблем митрополит Амфилохий бе принуден да отложи участието си в Седмицата на православната книга във Варна и да остане в епархията си, за да направи каквото е по силите му, за да защити интересите на Църквата. 

О. Радован представи и филма, направен по дневниците на митр. Амфилохий в Косово, озаглавен "Вие отивайте, аз не искам", който бе показан пред участниците в православния форум. Произведението е покъртителен разказ за разорението на земите, люлка на сръбската православна култура и наследство. През спомените на митр. Амфилохий, на свещениците от епархията, служили в Косово, на монахините от манастира в Печката патриаршия, българските зрители станаха съпричастни на трагедията, разиграла се там в край на 20 и началото на 21 век. Разорението на светините, прогонването на сърбите от родните им домове, смъртта, насилието, ужасът от сбълсъкът на християнството и исляма, покъртиха дълбоко зрителите. Филмът разказва за служението на митрополит Амфилохий в размирно Косово и опитите на владиката и свещениците му да запазят светините и да спасят живота на местното население. Лентата показва как духовниците се грижат и за убитите християни, които те намират по пътищата, в домовете им, в полето, извършват опело и ги погребват, докато край тях свистят куршуми.

Откровените разкази и потресаващите кадри трогнаха до сълзи присъстващите в залата. Силно развълнуван, митрополит Йоан благодари за възможността да видим този филм. Той каза, че след гледането му, никой вече не може да не се промени, да не преосмисли живота си и приоритетите в него. “Видяхме един митрополит, преживял огромно страдание, който погребва своето паство, загинало заради вярата”.  Ние виждаме една действителност, в която наши съвременници, които буквално изпълняват евангелския призив “Бъди верен до смърт, и ще ти дам венеца на живота" (Откр. 2:10), завърши владиката. 

Безспорно с най-голям интерес се очаква гостуването на Лимасолския митрополит Атанасий, който на 11 септември ще изнесе беседа в Пленарна зала в община Варна, както и ще се включи в семинара, посветен на православното образование, организиран в рамките на Седмицата. Ще бъдат представени две книги на известния Кипърски пастир и проповедник - "Изкуството да живееш с Бога", издание на Двери, и "Думи за живот" на Ловчанска митрополия.

Снимка: Варненска св. митрополия


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9hry8 

Разпространяване на статията: