Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (7 Votes)

/img 226144Българският патриарх и Софийски митрополит Неофит изпрати писмо до председателя на Народното Събрание Цецка Цачева с призив за по-голямо сътрудничество между институциите при приемането на законите и по-конкретно на Проекто-закона за предучилищното и училищното образование. Българският патриарх изразява съжалението си, че между многото поканени институции и обществени организации за обсъждането на закона на първо четене в края на миналата година не присъства представител на Св. Синод. Законопроектът не е бил изпратен и за становище до Св. Синод на БПЦ.

Патриарх Неофит се надява, че практиката от последните 15 години за широк обществен диалог с участие на Българската православна църква при обсъждането на законопроекти, касаещи живота, здравето, морала, образованието и културното наследство да бъде възобновена. По-конкретно в обръщението се казва:"Светият Синод всякога се е отзовавал и е представял своите становища, както за първо четене по принципите на изпратените му законопроекти, така и с предложения за конкретни редакции за второ четене. Добра практика беше да се канят определените от Св. Синод представители при обсъждането на законопроектите на първо и второ четене в постоянните комисии, за да вземат отношения по принципите и конкретните разпоредби на законопроектите. Прави впечатление, че в последно време, тази взаимно полезна практика и за двете институции е позабравена, но искрено се надяваме, че не е изоставена".

Патриархът поставя отново въпроса за въвеждането на вероучение в българското училище, но отбелязва, че Св. Синод може да бъде полезен чрез участието си обществения диалог и по други принципни въпроси, свързани с развитието на човешката личност: "Държим да Ви уверим, че Св. Синод не само от години наред поставя жизненоважния въпрос за духовното и телесно здраве на българското общество - въвеждането на вероучение в българското училище, но и може да бъде полезен по принципни въпроси, свързани с развитието на човешката личност, които са в основата на Христовото учение и християнската нравственост. Не бива да се забравя, че когато е нямало българска държава и образователна система в годините на робството, единствено Църквата е съхранила образованието чрез училищата, създадени и поддържани от нея".

 


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9h4hc 

Разпространяване на статията: