Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (19 Votes)

4На 1 и 2 август в Троянския манастир се проведе обучителен семинар за учители от българските училища зад граница, които са в България за годишната световна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина. Те бяха запознати с учебните пособия за интегриране на знанието за християнството в началното училище, разработени от екипа на Двери. Проявата се организира в ставропигиалния манастир у нас от Западно- и Средноевропейската митрополия на БПЦ с благословението на Негово Светейшество патриарх Неофит и Св. Синод. Заниманията се проведоха в новата “стая на гостоприемството” в манастира, която бе осветена при откриването на семинара от Западно- и Средноевропейския митрополит Антоний и Величкия епископ Сионий, игумен на Троянския манастир.

Митрополит Антоний сърдечно приветства участниците от над 10 държави, определяйки тяхното дело като продължение на мисията на светите Братя Кирил и Методий. Той изтъкна нуждата да се  възобнови в модерни условия възрожденската традиция на сътрудничеството между Църквата и училището. В лицето на Българската православна църква, отбеляза митрополитът, българските учители зад граница имат протегната за сътрудничество ръка в името на общата цел – запазване на националната и верова идентичност на нашите сънародници.   

Обучението, преминало в два дни, включваше запознаване със съдържанието на учебните помагала, методиката на работа с тях, както и практически занимания. Обучението с учителите проведоха двама от авторите на учебното помагало д-р Полина Спирова и Златина Каравълчева.

Учителите имаха възможност да споделят опит от работата си с децата на нашите сънародници в чужбина. Те определиха като водещ проблем постепенното загубване на национална и верова идентичност сред българските емигранти и техните наследници, както и сред традиционните български общности в Молдова и Украйна. Обща бе оценката им, че единствено християнското ограмотяване на децата, запознаването им с основните християнски ценности може да противодейства на процеса на загуба на идентичност, което създава у младите хора усещане за несигурност, липса на самочувствие и възпрепятства пълноценното им включване в живота на местните общности. Интересно бе общото им впечатление, че тази потребност се осъзнава много по-категорично от сънародниците ни зад граница, отколкото от българите в страната. В тази връзка те споделиха различните начини за преподаване на религия в Европа, САЩ и сред българските общности в Украйна и изразиха недоумението си от факта, че религията все още не присъства в редовната учебна програма в българското училище, както е в повечето европейски страни.

Участниците бяха силно впечатлени от философията на Учебните помагала на Двери, която определиха като изключително адекватна на съвременните условия и подходяща за преподаване на знанията за християнството в светско училище както в България, така и в чужбина. Като изключително полезна участниците в семинара окачествиха концепцията за християнската просвета, разграничаваща християнското образование като светотайнствен процес в Православната църква, и знанието за Христос, християнската вяра, ценности, светци и свети места като друг компонент на християнското образование, който може пълноценно да се впише в училищното светско образование.

В няколко модула бяха представени основните християнски ценности, вдъхновили създаването на отделните уроци, като семейството, любовта, верността на истината, приятелството, саможертвата, способността да живееш в общност. Специално внимание бе отделено на поведенческите модели, представени в уроците, чрез които се осъществява по-лесното приобщаване на малките ученици към християнските ценности. Като цяло участниците в семинара определиха методиката на преподаване по двете учебни помагала  като съответстваща на най-високите съвременни педагогически стандарти.

Атмосферата на манастира, гостоприемството на домакините, оживените дискусии създадоха у всички участници усещането не за формално мероприятие, а за истински празник, споменът за който всички ще пазят дълго време. Братските трапези с участниците споделяха митрополит Антоний и игуменът еп. Сионий, където всички имаха възможност да разговарят с духовниците, да споделят вълнуващите ги проблеми.

В неделя всички учители взеха участие в съборната света Литургия, отслужена от Западно- и Средноевропейския митрополит Антоний и епископ Сионий. В края на службата митрополит Антоний поздрави участниците в семинара и благодари на игумена за гостоприемството, оказано на тази важна инициатива, която той пожела да стане традиция.

Малко по-късно еп. Сионий разказа на учителите историята на Троянския манастир и на чудотворната икона на св. Богородица и помощта, която оказва на всички, търсещи молитвената й подкрепа. Увлекателният му разказ предизвика множество въпроси и още по-голям интерес към живота в православните манастири.

Участниците в семинара отнесоха от светата обител не само незабравими спомени за двата дни в манастира, но дарове, които да им служат в преподавателската им дейност и личностното развитие. Всички 23 участника получиха комплект от учебните помагала за 1 и 2 клас, по една Библия, осигурени от Ефория Зограф, учебник по Християнска етика, както и книжка за Троянския манастир и икони.

Митрополит Антоний изрази удовлетворението си от проведения семинар, чиято цел според него е “да запали огън в сърцата на учителите в чужбина”, който те да предадат и на своите ученици. Той ги определи като апостоли на българското слово по целия свят, които имат нужда от подкрепата на Българската православна църква. 

Освещаването на "стаята на гостоприемството" преди началото на семинара 

12

Моменти от работата на семинара

1

2

Епископ Сионий разказва за историята на манастира

56

Светата литургия в манастирския храм

87

Учителите активно участваха в работата на семинара

9

Работа в малки групи

101113

Обща снимка пред трапезарията на манастира

3


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9h499 

Разпространяване на статията: