Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (6 Votes)

Едва ли ще е голяма изненада за читателите, ако кажем, че сред най-старите църкви в България е и добринищката църквата "Св. Петър Павел" или според надписа на олтарната храмова икона – „Събор на светите Дванайсет апостоли“. Тази църква е построена още през 1835 г. и тази година достойно отбеляза своята 180-годишнина. По случай днешния храмов празник и 180-годишнината от изграждането на храма тук беше отслужена архиерейска света литургия от Неврокопския митрополит Серафим. Заедно с него служиха архиерейският наместник на Разложка духовна околия иконом Янко Русев, ик. Румен Калайджиев и свещ. Иван Чакъров, както и дякон Никола Чопаков от Петрич.

В празничното богослужение взе участие и гостът от съседна Гърция – известният мисионер архимандрит Хризостом Майдонис. Накрая митр. Серафим произнесе празнично слово, в което изтъкна несравнимата роля на светите първовърховни апостоли Петър и Павел за разпространението на Христовото благовестие. А в приветствието си архим. Хризостом заяви: "Св. апостол Павел е проповядвал и във вашите предели. Всички ние сме християни благодарение на неговата самоотвержена проповед за Господ Иисус Христос."

Песнопенията на утринната и литургията изпълни митрополитския хор за източноцърковно пеене „Йеромонах Неофит Рилски“ с диригент проф. Йоанис Папахронис.

Храмът отрано се изпълни с богомолци, а между тях бяха кметът на град Добринище Китан Галчев и на община Банско Георги Икономов, общински съветници и стотици други миряни. Макар Петровден още да не е обявен официално за празник на града, фактически той се празнува като такъв, каза за Двери о. Румен Калайджиев и допълни: „Надяваме се това да стане факт през следващия кметски мандат, защото хората ни винаги са смятали св. Богородица и светите апостоли Петър и Павел за истинските закрилници на селището ни“.

Внушителният храм се намира в центъра на планинското градче и е една от основните забележителности в Добринище, разказа кметът на Добринище К. Галчев. В двора на църквата е пристоена и камбанария, която впечатлява с 30-метровата си височина. Храмът е богато украсен с възрожденски икони. В изографисването на част от иконите в църквата са оставили своя почерк представители на Банската художествена школа. В горния ред на иконостаса се пазят и икони от стария храм на Рилския манастир, който е разрушен след пожара през 1833 г., за да се издигне сегашният голям манастирски храм. В 180-годишния добринищки храм могат да се видят и шест ценни икони от 330-годишната църква "Успение на Пресвета Богородица" - старият храм в Добринище. Още една радостна вест е, че този храм вече е възстановен благодарение на боголюбиви дарители и с подкрепата на община Банско. Скоро предстои да бъде направено и обновлението му. 

За днешния храмов празник на градския площад беше изнесена фолклорна програма от няколко състава за народни песни и танци на местното читалище.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9h6ud 

Разпространяване на статията: