Мобилно меню

4.3125 1 1 1 1 1 Rating 4.31 (16 Votes)

6eeb7874fff4f5858fddccbf02bed2aaСъс заповед на министъра на образованието и науката Анелия Клисарова е свикан специален експертен съвет, който ще се занимае с учебния предмет религия в българските училища. В състава му влизат представители на МОН, на Св. Синод на БПЦ, на БФ на СУ „Св. Климент Охридски”, на регионалните инспекторати по образование, експерти по предмета религия. В съвета, който е сформиран през месец март т. г., влизат: председателят на съвета Атанаска Тенева, зам.-министър на образованието и науката, проф. д-р Божидар Андонов  и доц. д-р Крала Тонева от квотата на БФ на СУ, Хюсеин Карамолла, началник-отдел „Образование” в Главното мюфтийство, икон. Захари Дечев от квотата на Св. Синод на БПЦ, Коста Костов, Ренета Димитрова и Сергей Атанасов, експерти в МОН, Росица Георгиева и Ваня Станчева, богослови, експерти в регионалните инспекторати в Русе и София.  

Съветът е с мандат шест месеца, през които членовете му следва да дадат отговор на точно формулирани задачи, които включват анализ на сегашното състояние на предмета религия. Въз основа на становището на съвета по-нататък ще се вземат необходимите мерки за подобряване на нормативната база, условията за работа на учителите, дидактичното обезпечаване на предмета и др. под.

Пред съвета стоят четири главни задачи:

1. Осъвременяване на нормативната уредба на предмета религия и синхронизирането му със съвременното законодателство в тази сфера и по-конкретно Инструкция № 2 от 2003 г. за провеждане на обучението по предмета религия.

2. Да се прегледат учебните програми по религия-християнство и религия-ислям от 1 до 12 клас и те да бъдат поставени в рамката на всички действащи учебни програми, за да има синхрон между учебните програми по религия и другите предмети.

3. Да се прегледа и да се докладва за наличния фонд от учебници по религия и да се дадат предложения, какво е необходимо да се направи в тази посока.

4. Да бъдат разгледани извадки от календарните тематични разпределения на учители по религия от различни краища на страната, за да се провери, дали те работят по утвърдената програма.

След изтичането на шестте месеца експертният съвет следва да внесе доклад до министъра на образованието с направените от тях проучвания, изводи и констатации, както и с конкретни предложения. Досега съветът се е събирал на заседания два пъти, раздадени са задачи на членовете, по които те работят.

При оформяне на състава на съвета Министерството на образованието и науката се е ръководело от принципа, в него да участват експерти по предмета, както и представители на заинтересованите институции. От Православния богословски факултет на Великотърновския университет „Св. Кирил и Методий” са очаквали и техен специалист по религиозно образование да бъде включен, но Богословският факултет в София е запълнил със свои преподаватели квотата в съвета.

До септември експертите трябва да представят резултатите от своята работа в доклад до министъра на образованието. Специалистите очакват след това на базата на направените изводи да започне работа по решаване на конкретните проблеми: съставяне на държавни образователни изисквания за предмета религия, написване и издаване на учебници и т. н.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9wx3p 

Разпространяване на статията: