Мобилно меню

4.5555555555556 1 1 1 1 1 Rating 4.56 (9 Votes)
486373Пловдивският художник Ганчо Ганев твърди пред регионалното издание Plovdiv24.bg, че златният ореол на Младенеца от чудотворната икона на св. Богородица в Бачковския манастир липсва. Той познава в най-малки детайли иконата, тъй като изготвя нейно копие като дар за папа Йоан Павел II при посещението му в България през 2002 г.

„Преди два дни бях в манастира по покана на изпълняващия длъжността игумен отец Симон и видях, че нимбът на Иисус липсва”, сподели творецът. Ореолът от чисто 24-каратово злато изчезнал, докато иконата била затворена за реставрация, убеден е той.

Преди две години Ганев получава поръчка от бившия игумен на манастира епископ Борис да оправи сребърната ризница на св. Богородица. Той си свършил работата и предал обкова, който владиката заключил в манастирската каса с обещанието, че ще плати скоро хонорара на твореца, и така минали две години. Това бил и поводът Ганев да отиде тези дни до обителта. Отец Симон го извикал, защото искал да се издължи на художника. „Хонорарът ми е точно 1250 лв за сребърния обков и имам документ за това”, обясни Ганев пред в-к „Стандарт”. Той е изумен от оповестената сума по медиите, че реставрацията на златния и сребърния обков е глътнала 75 000 лв.

„Златен обков няма, има позлатени сребърни елементи. Единствено златен беше нимба, който не съм правил аз и който в момента липсва”, обясни Г. Ганев. Като специалист Ганев е категоричен, че реставрацията на дървената част е много лошо изпълнена – лицето на Богородица и Иисус са много тъмни и не се виждат ясно чертите на светиите. Ризницата, която художникът е изработил, не е стегната върху дървото, а е едва закрепена и стърчи.

Реставрацията на Бачковската св. Богородица продължи няколко години и след спорове и скандали Св. Синод повери това дело на светогорските монаси Методий Зографски и Симеон Дионисиатски, както и на реставратора Илия Асенов, с цел тя да не напуска манастира, а да бъде реставрирана на място. Беше съобщено, че в манастира е оборудвана и специална лаборатория за целта на стойност 35 хиляди лв. Две поредни години традиционното литийно шествие с чудотворната икона се извършваше с нейно копие.

d3Оттогава до сега управата на ставропигиалния манастир, както и Св. Синод, дават противоречиви сведения за нейното състояние. През октомври миналата година бе съобщено, че тя е върната на своето място в централния храм и че има „нов сребърен обков с позлата”, без да се съобщава каква е съдбата на стария. Преди дни и. д. игумен на Бачковския манастир архимандрит Симон съобщи за в-к „24 часа”, че всъщност реставрацията не е завършила: „Първият етап от реставрацията на златния и сребърния й обков е глътнал 75 000 лв. Възстановяването продължи близо 2 години. Тези дни се очаква комисия от Института за паметници на културата и Св. Синод, която да реши какво да се прави по-нататък със светинята”. Архимандрит Симон съобщи също, че се чака дървен калъф от Швейцария, който да я предпазва от външни влияния.

Българската общественост все още очаква от Св. Синод, на когото е подчинен манастирът, официална и достоверна информация за етапа на реставрация и състоянието на една от най-големите светини на Православната църква в България.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9xf39 

Разпространяване на статията: