Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (4 Votes)

6т

Една от най-старите църкви в Хасковско се срути, след като беше буквално смачкана от силна буря. Става дума за строената през 1825 г. църква "Успение Богородично" в село Злати дол, сега квартал на Симеоновград, Старозагорска епархия. Хората обаче не обвиняват природата за унищожаването на вековния храм, а безхаберието на властта през последните 20 г. Сегашната развалина до миналата година е била действаща църква, в която хората са идвали да палят свещи и да се молят. На Успение Богородично през август обаче отец Димитър служи там за последно. После заключва църквата и започва да търси пари, за да я спаси. Докато намери нужните средства, църквата пада. Добре е все пак, че още при първите поддавания на покривната конструкция преди година иконите и всичко ценно от храма са извадени от него и прибрани в другата църква в Симеоновград.

Църквата била прочута и от няколко села наоколо хората идвали да приспиват в двора й на храмовия празник. "Идваха с каруци до нашето село от близо и далече. Бях малка, но добре си спомням, разказва баба Елена. Животът ни е разпънат на кръст от болести и беднотия, вече нямаме и църква, където човек да влезе да запали свещичка, да се помоли, и да отпусне душата си", нарежда още жената. Бай Васил Генов пък, който живее срещу порутената църква, биел камбаната й години наред. Той е първият чул грохота от падащия покрив: "Стана около 5 ч. сутринта. Понеже гърмеше, святкаше и валеше толкова силно, в просъница в първия момент си помислих, че небето се отваря", разказва очевидецът.

„Мила ми е църквата, с нея съм започнал, с нея завършвам. Това е един вид погребение, което ние тука го правим. Имаш чувството, че са починали хиляди души - това е църквата”, казва свещеникът о. Димитър. Строена по тъмно в робството от местните хора с речни камъни, кал и греди, близо 200 години църквата е приютявала вярващите, които са приспивали там. От величието на църквата днес са останали само кръстът и камбанарията.

„Вниманието е съсредоточено към други неща. Духовното, религията, сякаш продължава да остава на заден план, въпреки че всички декларират, че то е най-важното, че то е същественото, че то е приоритет. На практика оставам с впечатлението, че не е така. Остават голи декларации само”, заяви кметът на община Симеоновград Пейчо Стайков. Сега надеждите са с пари от Европа храмът да бъде построен отново.

Старозагорският митрополит Галактион е посетил полуразрушения храм и е обещал да направи нужното за възстановяването му.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/xqy9c 

Разпространяване на статията: