Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (10 Votes)

CDohmenНа 28 май 2013 г., вторник, от 12 ч. в аулата на Богословския факултет на СУ „Св. Климент Охридски” проф. д-р Кристоф Домен, преподавател по Свещено писание на Стария Завет в Богословския факултет на университета в гр. Регенсбург, Германия, изнесе първата част от своята лекция на тема „Божието присъствие и близост. Средоточието на богословието на книга Изход (Изх. 19-40 гл.)”.

Темата обхваща анализ на структурата на книга Изход от 19 до 40 глава, където Бог разкрива Себе си, общувайки с Моисей и евреите. Обещаното на патриарх Авраам актуализиране на Завета с всяко поколение, се случва веднага след излизането на евреите от робството в Египет и преди влизането им в обещаната земя. Посредник между Бога и Неговия народ е боговидецът Мойсей. Чрез него Бог предава на народа Своите слова и наставления, които са всъщност текстовете на десетте Божии заповеди, т. нар. „декалог“ (Изх. 20:1-21), така наречената „Книга на завета“ (Изх. 20:22-23:33) и Правото на привилегия на Бога (Изх. 34:10-26).

Между 19 и 40 глава на книга Изход е записано откровението на Бога не само за настоящето на Израил, но също така за бъдещето и за живота на Неговия народ в земята, която Той е обещал на библейския патриарх Авраам преди повече от четири столетия.

Лекцията е достъпна и разбираема за изкушени и неизкушени от богословието умове и предизвиква размисъл и интерес към основополагащи за човешкото богопознание текстове.

Следващата лекция на проф. Кристоф Домен е на 31 май 2013 г. от 9 ч. часа в аулата на Богословския факултет.

Заповядайте!


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/xhaq3 

Разпространяване на статията: