Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (5 Votes)

Picture01На втория ден на Великден в Бачковския манастир се състоя традиционната лития - шествие с манастирската икона на Божия майка. Шествието беше оглавено от игумена Агатоникийски епископ Борис. За втора поредна година то се провежда с копие на чудотворната икона на св. Богородица. Това не попречи обаче на желаещите да се включат в литията и повече от 1000 души вървяха няколко километра в Родопите, за да стигнат до местността Клувията, където се смята, че е намерена преди стотици години оригиналната светиня. Там беше отслужен водосвет.

Пред журналисти от "Труд" епископ Борис разказа, защо не е приключила реставрацията на оригиналната икона и къде се намира сега тя. Според него оригиналът на чудотворната икона се пази под охрана в манастира. Причината за забавянето на реставрационните работи според игумена е неясният договор, сключен с реставраторите, които са двама духовници от Св. Гора и един реставратор от Солун. Според договора реставрацията струва 120 евро на ден. “Договорът е сключен миналата година от Синода, но е неясен. Какво значи 120 евро на ден!? Ами специалистите могат да се бавят, да имитират дейност. Поради тази причина настоявам клаузите да се преразгледат и да се определи обща цена за реставрацията”, обясни пред "Труд" игуменът на Бачковския манастир.

Picture02

Епископ Борис не можа да посочи срок за приключване на работата по възстановяването на иконата. Според владиката досега реставраторите са идвали в обителта два пъти за по няколко дни. 120-те евро са средства само за монасите и специалиста, които я възстановяват, без материалите, допълниха свещеници. 30 хиляди лева струва само лабораторната техника за реставрацията, уточниха те.

За замяната на чудотворната икона с нейното копие стана ясно малко преди Великден през изминалата година. Оригиналната икона е на 1000 години и беше в лошо състояние, проядена от дървояди. Това наложи нейната реставрация. Монасите българинът Методий и гръкът Симеон бяха утвърдени от нашия Светия Синод да възстановят пораженията върху реликвата. Двамата майстори трябваше да бъдат подпомогнати от цял екип технически лица. Реставрацията беше съгласувана с Министерството на културата съгласно закона за историческите паметници и трябваше да започне още през зимата на 2011 г., но две години по-късно тя още не е осъществена.

Сн. в. Труд


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/xdy96 

Разпространяване на статията: