Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

5-relikvi-3Най-ценните християнски реликви от V до XIX век, намерени по българските земи, ще бъдат представени в музея на хана “Хаджи Николи” във Велико Търново. В експозицията са събрани реликварии (мощехранителници) от злато и сребро, мрамор и алабастър, които са притежание на Националния исторически музей в София и Регионалния исторически музей във Варна. Изложбата “Християнски реликви и реликварии от България” отваря врати за посетители на 1 ноември в чест на празника на народните будители. Официалното откриване ще направят Великотърновският митрополит Григорий и музейните шефове проф. Божидар Димитров и проф. Валентин Плетньов.

Националният исторически музей подреди в хана “Хаджи Николи” 12 паметника от своята неповторима колекция с реликви. Сред тях има големи мощехранителници и дарителници с форма на храмове, изработени от злато и сребро. Гвоздеят на експозицията е мощехранителницата с главата на св. Дионисий, която е обкована със злато. В сбирката на представителния ни музей се съхраняват обкованите черепи с посмъртни маски на двама канонизирани християнски светци – св. Дионисий и св. Матрона. Св. Дионисий е цариградски патриарх, обезглавен на верска основа от турците през 1744 г. Обковът е изработен от позлатено сребро, скъпоценни камъни и емайл. Според специалистите, независимо от надписите на гръцки, високата класа на изработка и типичния български филигран, характерен за Възраждането, поставят извън всякакво съмнение българското авторство на този предмет. Интересното в експоната е наличието на отвор с капаче в металния обков в областта на темето, за да могат богомолците да целуват и докосват мощите.

Варненският музей представя 15 от своите ценни паметници, които датират от V-VI и XIII-XIV век, а много от тях са показвани в представителни изложби зад граница. Голяма част от находките са открити в крепости в района на Варна и са свързани с развитието на Варненската епархия още от VII век и Варненската митрополия, която се споменава за първи път в документ от 30 май 1325 г. Търновци и гостите на града първи ще имат възможност да видят новооткрита мощехранителница с кости на неизвестен светец от VI век. Тя е намерена през 2009 г. при разкопки в епископската базилика на древния Одесос. Алабастровата бутилка, в които се съхраняват костите на светеца, е била положена в мраморен саркофаг на специално място в олтара. През последните три години находката е показвана в изложби в Австрия и Италия, а сега до нея ще могат да се докоснат и българите, обяснява директорът на РИМ – Варна проф. д-р Валентин Плетньов.

Единствените в България позлатени сребърни нагръдни икони-реликварии също са притежание на Варненския музей. Двете реликви са с релефни изображения на Благославящия Христос и светците св. Георги и св. Тодор Стратилат. Те са част от най-голямата сбирка на Балканския полуостров от златни и сребърни накити от ХIII-ХIV век. Сред съкровищата има великолепни образци на средновековното златарство, открити при с. Долище, Варненско.

Експозицията ще бъде онагледена с изображения на още много паметници,5-relikvi-1 свързани с християнския култ, които са притежание на двата музея. За съжаление жителите на старата столица няма да могат да видят големия варненски троен реликварий, тъй като в момента е на изложба в чужбина. Уникалната мощехранителница се състои от три сандъчета, положени едно в друго. Най-външното от тях е изработено от мрамор, средното от сребро, а най-малкото е златно, с украса от скъпоценни камъни и гранати. В златната кутийка се съхраняват фаланги от пръстите на светец, споделя музейният шеф. Реликварият е открит от братята Шкорпил в тайно скривалище в олтара на раннохристиянска църква в местността Джанавар край Варна. Признат е за един от най-добрите паметници на християнското изкуство, а през годините е представял България в редица престижни музеи. Показван е на Световната християнска изложба в Кливланд, САЩ, и в Европейска изложба за църковно изкуство в италианската столица Рим.

Търновци първи ще видят и новооткрития реликварий с мощите на св. Николай Мирликийски от едноименния храм в Созопол. Паметникът беше намерен под основния камък на църквата в средата на септември, когато там се провеждаха реставрационни работи. След поредица от изследвания учените доказаха, че костите в керамичната капсула са на св. Николай (всъщност това не бе доказано, а само предположено - бел. ред.). Варненският музей притежава и единственото копие на реликвария за мощите на св. Йоан Кръстител, което също е показано в изложбата. Сензационната находка беше открита от екипа на проф. Казимир Попконстантинов през 2010-а при проучвания в раннохристиянски храм на о. Свети Иван край Созопол.

Специално място в изложбата е отделено на оловните ампули за миро и кръстовете – енколпиони, в който се съхраняват реликви. Техният произход е свързан със Солун и датират от края на ХII до ХV век. Събраните във Варненския музей реликви са принадлежали на частни лица или на църкви, разказа проф. Плетньов. Нерядко те са били укрити заедно със светски накити и съкровища, а това е достатъчно ясен показател за високата им стойност за техните притежатели. В голямата си част подобни предмети са принадлежали на пилигрими, които ги донасяли от Солун. Освен там обаче подобни предмети са се изработвали и в някои манастири в Света гора.

“Християнски реликви и реликварии от България” е четвъртата изложба, която Варненският музей представя в хана “Хаджи Николи”. Тя ще гостува във Велико Търново до края на март. Тогава в чест на празника на старата столица ще бъде открита друга съвместна експозиция с НИМ. В нея ще бъдат представени копия на старобългарските съкровища. Единствено столичният музей притежава правата да показва пред публиката съкровището на кан Кубрат от Вознесенка, което се съхранява в Ермитажа в Санкт Петербург. Търновци ще могат да видят и ценните находки от Наги Сент-Миклош, Унгария, които са собственост на Виенския музей.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3rh8d 

Разпространяване на статията: