Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (11 Votes)

552Тихото напрежение между държавата и църквата за храм-паметника "Св. Александър Невски" е на път да прерасне в окопна война. Причината е, че се разминават в тезите си, кой трябва по документ да е собственик на патриаршеската катедрала.

Духовенството няма тапия за собственост за храма и отдавна опитва да извади такава с помощта на държавата. Последно обаче областната управа на София предлага да бъде издаден акт за публична държавна собственост на "Невски", а Министерският съвет да го предостави за управление на Църквата.

"За тази цел е необходимо, макар и формално, искане/съгласие от БПЦ", пише губернаторът Данаил Кирилов. С което, меко казано, е опънал нервите на синодалните старци. В отговор с писмо от 19 юли патриарх Максим възлага на председателя на храмовото настоятелство епископ Тихон "да предприеме действия за придобиване на нотариален акт по давностно владение". До светейшата заръка се стига след остро становище на църковните юристи доц. д-р Кремен Маринов и д-р Мария Кьосева. На база на него синодът приема решение, в което обвинява областната управа в опит за национализация или отнемане без законово основание. Архиереите гневно обвиняват Кирилов, че иска "сурогатно и мъгляво право на управление". И поддържат "законната възможност за снабдяване с нотариален акт по обстоятелствена проверка въз основа на отдавна изтекла придобивна давност". "Стандарт" разполага с документите.

Стъпките, които предстоят, са общината да направи данъчна оценка на храма. И оттук според експерти ще дойдат финансовите главоболия на църквата. Защото "Невски", който има и културно-историческа стойност, вероятно ще бъде оценен на десетки милиони левове, тъй като в сумата ще влязат не само сградата, но и иконите в нея, както и всички други ценности.

Църквата е освободена от много данъци, но не и от 2-процентния налог при прехвърляне на имоти. Както и от данък "дарение". Което означава, че при издаване на нотариален акт синодът ще трябва да плати по груби сметки 2-3 милиона лева. Отделно в бъдеще ще имат проблеми с такса смет, която е огромна сума, твърдят експерти. И съветват църквата и държавата да постигнат някакво компромисно решение. Защото липсата на документ за собственост на най-известния храм в България е спирачка да се кандидатства за реставрация на храма по европейски програми.

"Кабинетът няма и никога не е имал намерение да "национализира" храма", заяви областният управител на София Данаил Кирилов. Той подчерта, че правителството е готово да подкрепи всяко решение на Св. Синод.

"Ще помагаме и ще съдействие при всички случаи, това е и желанието на премиера Бойко Борисов", каза Кирилов. По думите му вариантът църквата да си извади нотариален акт по давност също можел да се осъществи. Кирилов поясни, че в предложението си храм-паметникът да стане публична държавна собственост се опрял на документ от 1913 г. В него формулировката била "номинално държавата предоставя подведомствено на Българската патриаршия" най-голямата църква у нас.

Кирилов акцентира на факта, че "Св. Александър Невски" е построена с дарителски фондове, като парите се набирали от цялата страна. Освен това още Първото учредително народно събрание е отделило средства за църквата, строена в продължение на 30 г. Кирилов е категоричен, че държавата ще помогне за реставрацията на храм-паметника, който и да е неговият собственик.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33hhx 

Разпространяване на статията: