Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (9 Votes)

12"Чудотворната икона на света Богородица „Златната ябълка” ще бъде донесена в Пещера от Пловдивския митрополит Николай", съобщи отец Иван Каменаров, свещеник в църквата „Света Богородица” в Пещера. В петък митрополитът ще освети и неделното училище и ще отслужи малко повечерие с канон и акатист на света Богородица. Жителите на Пещера ще имат възможност да се поклонят на чудотворната икона, която е направила много чудеса. Вероятно иконата ще остане няколко дни в Пещера за поклонение, каза също отец Иван.

Храмът в Пещера носи името на Божията майка, той е осветен през 1865 г. Църквата е строена от майстор Петър Казаолу и е ремонтирана и обновена, реставрирани са стенописите, освежен е нейният двор. През 2015 г. ще честваме 150 години от построяването на църквата „Света Богородица” в Пещера, уточни отец Иван.

На 16 март иконата ще бъде занесена за поклонение и в Смолян, в централния храм "Св. Висарион Смолянски".

Чудотворната икона на Божията майка "Златна ябълка" е от началото на XVII в. и се съхранява в храма на кв. Горни Воден в Асеновград. Тя е известна с чудодейната помощ, която оказва на бездетни съпрузи. Празникът й се празнува на 31 март. Началото е поставено през 1765 г. в асеновградското село Горни Воден и е свързано с чудо. Събитието е описано от монаха Анания Клинис, който по това време е бил игумен на манастира „Св. Кирик и Юлита”.

 

„В този ден, петата събота на Великия пост, православните отдават акатистна похвала на Пресветата, Пречиста, Преблагословена, Владичица наша Богородица и приснодева Мария, възпоминание на светата чудотворна икона на Пресвета Богородица, наречена „Благодатна”, която се намира в свещения стар храм в с. Воден. Чрез тази света и чудотворна икона Пресветата Майка ни дарява безбройни благодатни изцеления на телесни и душевни недъзи“, пише монах Анания.

 

„Този ден е възпоминание на чудото с неплодната жена, която, като беше закъсняла за празника на благодатната Богородица Дева Мария, не можа да получи благословен хляб и като счете това за лош знак, ридаеше и се окайваше за своята неплодност. Свещеникът, като чу плача и риданията на жената, много се натъжи и като не намери и троха, останала от благословения хляб, разбирайки причината за мъката на жената, смут обхвана душата му. И видя старецът една ябълка, оставена в дар пред светата чудотворна икона „Благодатна Богородица Дева”, взе я и я даде на жената като благословение, а тя, като прие ябълката, с гореща вяра се успокои. И не след много време жената се оказа бременна. Като се роди рожбата й, от вяра и благодарност към Божията Майка тя употреби много средства и богато украси светата икона, като даде да изковат една златна ябълка и я дари за спомен на великата благодат“, пише още о. Анания.

 

След чудото с неплодната жена възниква традиция  в петата събота на Великия пост да се обкичват с венец от ябълки изображенията на света Богородица и в други храмове на Пловдивска епархия.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33wc4 

Разпространяване на статията: