Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (19 Votes)
Руската църкваРуското патриаршеско подворие "Св. Николай" в София ще сформира Юбилеен комитет за организацията на тържествата по случай 100-годишнината от освещаването на руския храм в българската столица. Юбилейният кометит се организира с благословението на Егоревския архиепископ Марк, ръководител на Отдела към Московска патриаршия за задграничните учреждения, съобщава сайтът на подворието. На 2 септември игумен Филип, предстоятел на подворието, се е срещнал с министъра на културата на Руската федерация Александър Авдеев (бивш руски посланик в София - б. р.). Двамата са обсъдили инициативите, свързани с годишнината, и руският министър на културата се е съгласил да влезе в състава на Юбилейния комитет и да съдейства за организирането на празничните прояви.

Руската църква в София е била осветена на 11/24 септември 1914 г. от Доростолския и Червенски митр. Василий, който замествал болния Екзарх Йосиф І, в съслужение с протосингела на екзарха архим. Стефан (после софийски митрополит и български екзарх - б. р.), български и руски духовници. Освещаването на руската църква от българско духовенство в съслужение с руско било знаково събитие. Още през 1872 г. Цариградската патриаршия отказала да признае учредяването на самостоятелна Българска църква - Екзархия и обявила българите за разколници-схизматици.

Макар Руската православна църква да не се присъединила към   това определение, все пак не желаела да усложнява отношенията си с   Цариградската патриаршия и избягвала богослужебно общение с Българската църква. След обявяването на Българската екзархия Св. Синод на Руската църква за първи   път се обърнал към главата на Българската църква с молба лично да освети   посолската църква в София, което свидетелствало за стремеж към възстановяване на каноническото общение. Българският екзарх Йосиф нарекъл това събитие "начало  на  братско единение между  двете православни църкви". В своите  телеграми до  император Николай ІІ и  Петербургския митрополит Владимир  той благодарил на  Руската църква за  протегнатата братска ръка. След божествената литургия  архим. Стефан се обърнал  към събралите се с проникновените слова: „Ще  живеем в единомислие и любов, в  пълно братолюбие и  единение“.

По информация от сайта на Руското подворие "Св. Николай"

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33xfq 

Разпространяване на статията: